Ochránci lidských práv žalují OSN za zavlečení cholery na Haiti

Bostonská organizace na ochranu lidských práv v úterý zažalovala jménem 5000 Haiťanů OSN kvůli zavlečení cholery na Haiti. Organizace požaduje pro oběti cholery a jejich rodiny odškodné v celkové výši stovek milionů dolarů, uvedla agentura AP.

Bostonský Institut pro spravedlnost a demokracii na Haiti (IJDH) v žalobě vychází ze závěrů odborníků, že choleru na Haiti přinesli nepálští příslušníci mezinárodních mírových sil. K rozšíření nemoci pak přispělo ničivé zemětřesení z ledna 2010, po kterém se kvůli zničené infrastruktuře zárodky cholery snadno rozšířily.

Zatím se cholerou nakazilo téměř půl milionu Haiťanů a asi 6500 jich na nemoc zemřelo. Lékaři varují, že kvůli nedostatečným hygienickým podmínkám v karibské zemi se počet případů pravděpodobně ještě zvýší.

IJDH zastupuje 5000 nakažených nebo jejich rodin. Po OSN požaduje odškodné ve výši 100.000 dolarů (1,8 milionu korun) pro každou rodinu, jejíž příslušník na choleru zemřel. Pro Haiťany, kteří nemoc přežili, žádá odškodné 50.000 dolarů. OSN se k požadavku zatím nevyjádřila.

Zárodky cholery se šíří především potravinami a vodními zdroji znečištěnými lidskými výkaly. Po krátké inkubační době se u nakaženého objeví průjem a zvracení, jež mohou vést k dehydrataci a v případě neléčení i ke smrti. Při včasném zajištění lékařské péče je cholera celkem snadno léčitelná.

Ohodnoťte tento článek!