Odvolací soud v USA rozhodl ve prospěch ČR v kauze Diag Human

Odvolací soud ve Spojených státech rozhodl ve prospěch České republiky v jedné z větví táhlého sporu se společností Diag Human. Potvrdil, že rozhodčí nález z roku 2008, podle něhož má firma Čechošvýcara Josefa Šťávy nárok na miliardy korun za ušlý zisk, není pro ČR závazný a je nevykonatelný. Dnes to uvedla mluvčí českého ministerstva zdravotnictví (MZ ČR), které stát ve sporu zastupuje.

Pro Česko jde o další úspěch u zahraničních soudů, kde se Diag Human po arbitráži snaží nárok na odškodné vymáhat. Podobně v posledních letech rozhodla justice v Rakousku, Švýcarsku, Británii a Nizozemsku. Proti novému americkému verdiktu může ještě Diag Human podat opravný prostředek k Nejvyššímu soudu USA, informovala mluvčí MZ ČR Gabriela Štěpanyová.

Naopak před lucemburským Nejvyšším soudem ČR na konci června neuspěla s kasační stížností proti loňskému verdiktu, podle kterého společnost Diag Human může po Česku svůj nárok vymáhat. Ten byl v arbitráži z roku 2008 stanoven na 8,9 miliard korun, o úroky ale postupně narostl na více než 13,5 miliard; proti výsledku arbitráže se svého času odvolaly obě strany. Web Hlídacípes.org v létě napsal, že Lucembursko se stalo první zahraniční jurisdikcí, která dala firmě Josefa Šťávy s konečnou platností za pravdu ve snaze dosáhnout naplnění rozhodnutí arbitráže.

Diag Human počátkem 90. let usilovala o obchodování s krevní plazmou z českých transfuzních stanic. Po nepříznivém výroku tehdejšího ministra zdravotnictví Martina Bojara o firmě z obchodu sešlo. Za poškození dobrého jména musela vláda po prohrané arbitráži z roku 1997 společnosti zaplatit 327 milionů korun. Diag Human se dále Českem v několika zemích soudí o náhradu za údajně ušlý zisk.

Ohodnoťte tento článek!