Opoziční Směr plánuje velké změny v reformě zdravotnictví

Nejsilnější slovenská opoziční strana Směr-sociální demokracie chce po svém případném zvolení do vlády v letošních volbách učinit zásadní změny v reformě zdravotnictví, kterou prosadila současná vláda Mikuláše Dzurindy…

Slovenská opozice chce odvolat ministra zdravotnictv

BRATISLAVA – Nejsilnější slovenská opoziční strana Směr-sociální demokracie chce po svém případném zvolení do vlády v letošních volbách učinit zásadní změny v reformě zdravotnictví, kterou prosadila současná vláda Mikuláše

Dzurindy.

Podle Směru by měl větší roli ve zdravotnictví znovu hrát stát; má platit více za státní pojištěnce a vrátit se k systému s dominantní veřejnoprávní zdravotní pojišťovnou. Strana chce také zrušit nově zavedené poplatky související se zdravotní péčí.

„Zatímco v roce 1998 byl podíl veřejných výdajů na zdravotnictví kolem 6,7 procenta (HDP), dnes se jejich podíl přibližuje k pěti procentům,“ konstatoval na dnešní tiskové konferenci místopředseda Směru Pavol Paška. Podle něj se výdaje

na zdravotnictví zvyšují pomaleji, než roste HDP.

Chybějící peníze by podle Směru mohlo získat zdravotnictví z vyšších plateb státu za jeho pojištěnce. Stát platí za přibližně tři miliony pojištěnců, mezi nimiž jsou děti, nezaměstnaní nebo důchodci, odvody ve výši čtyř procent z průměrné mzdy. Pro

srovnání – pracující platí zdravotní odvody čtrnáct procent ze mzdy. Směr navrhuje zvýšit platby za státní pojištěnce, aby se zohlednily náklady na péči o tyto pacienty.

Směr je také pro obnovení veřejného systému zdravotního pojištění. Po reformě se pojišťovny transformovaly z veřejnoprávních podniků na akciové společnosti. Podle ministra zdravotnictví Rudolfa Zajace to pojišťovny nutí k lepšímu hospodaření. Dvě z pojišťoven v současnosti kontrolují ministerstva, tři fungující a čtvrtá vznikající jsou soukromé.

„Není normální, aby dnes soukromé skupiny ovládaly miliardy korun od občanů, kterým stát uložil zákonnou povinnost, aby jim přispívali na jejich podnikatelskou činnost,“ uvedl Paška. Chce, aby po volbách byly povinné platby do veřejnoprávní pojišťovny.

Dvacetikorunové poplatky za návštěvu lékařské ambulance či za

recept nebo 50korunový poplatek za den v nemocnici by se podle Pašky měly zrušit. Ministr Zajac je zavedl, aby snížil počet návštěv u lékaře a poptávku po lécích. Statistiky ale jeho předpoklad jednoznačně nepotvrdily.

Síť poskytovatelů zdravotní péče by měl podle Směru regulovat stát. Počet poskytovatelů by měl odpovídat potřebám občanům. Zároveň by se měla změnit současná situace, kdy se o omezený balík peněz ve zdravotnictví může ucházet libovolný počet poskytovatelů, kteří splní podmínky pro získání licence.

Ministr Zajac prosadil uvolnění sítě zdravotní péče pro nové poskytovatele v zájmu zvýšení konkurence, od které očekává, že přiměje poskytovatele k lepší péči o pacienty.

Směr dnes potvrdil, že navrhne v parlamentu odvolání ministra Zajace. Pod návrh se podepsala také část nezávislých poslanců a komunisté.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!