Osm Indek zemřelo, 64 skončilo v nemocnici kvůli sterilizaci

Indické ženy, Indie, ženy,

Osm žen zemřelo a více než 60 dalších bylo hospitalizováno v centrální části Indie poté, co podstoupily sterilizaci v rámci veřejného programu. Informovala o tom agentura AFP.

Podle místních úředníků ženy v sobotu hromadně podstoupily zákrok ve „sterilizačním táboře“, který pro ně nachystala vláda státu Čhattísgarh. Řada z hospitalizovaných je ve vážném stavu a není vyloučeno, že bilance obětí bude ještě stoupat.

Už krátce po zákroku se ale řada žen začala cítit špatně. „Zažívaly prudký pokles krevního tlaku, zvracení a další symptomy,“ řekl agentuře AFP vládní činitel Čhattísgarhu. Sterilizační tábor byl podle jeho slov součástí vládního programu plánovaného rodičovství.

Televizní záběry ukázaly ženy, které na nosítkách přinášeli do nemocnice znepokojení příbuzní.
Podle indického listu Indian Express všechny ženy operoval během zhruba pětihodinového operačního maratonu jeden chirurg a jeho pomocník. „Nedošlo k žádnému zanedbání povinností. Jde o zkušeného lékaře. Budeme tuto událost vyšetřovat,“ citoval list odpovědné zdravotní činitele.

Hromadné sterilizace se pravidelně organizují na řadě míst Indie a některé státy ženám, které tento zákrok podstoupí, nabízejí takové výhody, jako je automobil či různé domácí elektrospotřebiče.

Indie v současnosti má asi 1,25 miliardy obyvatel a během 20 let by se mohla stát nejlidnatější zemí světa. Nyní je na prvním místě Čína.

Ohodnoťte tento článek!