OSN: Bez pomoci do roku 2030 zemře téměř 70 milionů dětí

Téměř 70 milionů dětí do pěti let věku zemře v následujících 15 letech na příčiny, kterým se dá předejít, pokud jim mezinárodní společenství neposkytne potřebnou pomoc. Vyplývá to z dnes zveřejněné zprávy Dětského fondu Organizace spojených národů (UNICEF).

Dalších 119 milionů dětí bude prý v roce 2030 bez poskytnutí humanitární pomoci trpět chronickou podvýživou a 58 milionů jich nebude moci navštěvovat ani základní školu.

„Život a budoucnost nejvíce znevýhodněných dětí má cenu, nejen pro ně samotné, ale i pro jejich rodiny, jejich komunity a celé společnosti,“ uvedl ředitel UNICEF Anthony Lake. Vyzval zároveň mezinárodní společenství, aby se více zabývalo osudem chudých dětí, jimž by i malá pomoc mohla zachránit život. Chudé a nevzdělané děti včerejška jsou podle Lakea chudými dneška, kteří nemohou poskytnout patřičné vzdělání ani svým dětem, a odsuzují je tak znovu k chudobě.

V současnosti umírá ročně před dosažením pěti let věku na nemoci, kterým se dá vyhnout nebo se dají běžně léčit, asi šest milionů dětí. Vývoj v této oblasti je ale podle UNICEF v posledních 25 letech pozitivní. V roce 1990 totiž byla roční úmrtnost dětí pod pět let ještě více než dvojnásobná. Celosvětově také trpí podle zprávy Dětského fondu OSN stále méně dětí podvýživou a stále více jich navštěvuje základní školy.

Ohodnoťte tento článek!