OSN bije na poplach: Boj s AIDS je méně úspěšný, než se doufalo

Dosažení cílů, které si Organizace spojených národů stanovila v boji proti syndromu získaného selhání imunity (AIDS), je v ohrožení. V padesátce zemí světa podle ředitele agentury OSN pro boj s AIDS (UNAIDS) Michela Sidibého počet nově nakažených v současnosti stoupá. Loni se virem HIV nakazilo 1,8 milionu osob, na následky onemocnění AIDS zemřelo na světě 940.000 lidí.

„Bijeme na poplach,“ řekl dnes při představování aktuální zprávy UNAIDS Sidibé. OSN si před časem stanovila cíl, aby do roku 2020 90 procent všech nakažených virem HIV znalo svou diagnózu, aby se 90 procentům z nich dostalo léčby a opět u 90 procent potlačeno množení viru natolik, aby nebyl prokazatelný. Dosažení tohoto plánu známého pod zkratkou 90-90-90 je nyní podle Sidibého v ohrožení.

Loni svou diagnózu podle něj znalo 75 procent nakažených, 79 procent z nich dostávalo léky a u 81 procent pacientů se podařilo snížit koncentraci viru HIV v krvi pod prokazatelnou hranici.

„Počet lidí, kteří zemřeli na následky onemocnění AIDS, je v současnosti na nejnižším stavu v tomto století,“ uvedl ředitel UNAIDS. Radost z klesajícího počtu úmrtí podle něj ale kalí skutečnost, že se plnění cílů v boji proti AIDS začíná zadrhávat. „Neexistují žádné přísliby další finanční pomoci. Máme akutní nedostatek personálu ve zdravotnictví a přetrvává diskriminace a stigmatizace (nemocných),“ řekl.

Obzvlášť na děti se podle Sidibého v boji proti AIDS zapomnělo. Od roku 2010 se sice podařilo zabránit zhruba 1,4 milionu nových případů nakažení, i tak se ale loni nakazilo 118 000 dětí. „To je daleko od stanoveného cíle, že v roce 2018 nebudou žádné nové případy nakažení dětí,“ zdůraznil Sidibé.

Podle aktuálních údajů žilo v loňském roce na celém světě 36,9 milionu lidí s HIV, zhruba 19,6 milionu z nich v subsaharské Africe. Nově se loni nakazilo 1,8 milionu lidí. Zhruba 940.000 lidí loni na následky AIDS zemřelo. Od počátku epidemie v polovině 80. let minulého století se tak již virem HIV nakazilo 77,3 milionu lidí, z toho 35,4 milionu pacientů zemřelo.

V České republice se šíření viru HIV sleduje od roku 1985. Od té doby do konce letošního května lékaři evidovali 3254 nakažených, z toho u 608 lidí propukla nemoc AIDS a 289 z nich na ni zemřelo.

Zpráva UNAIDS byla dnes zveřejněna u příležitosti nadcházející konference o AIDS, která začíná v pondělí v Amsterodamu.

Ohodnoťte tento článek!