OSN: Brazílie se nezabývá příčinami epidemie viru zika

Brazílie se nezabývá příčinami epidemie viru zika. Podle včerejší zprávy agentury Reuters to tvrdí bojovníci za lidská práva a představitelé OSN.

Přestože největší jihoamerická země v květnu po 18 měsících odvolala stav ohrožení veřejného zdraví, nevyřešila špatné hygienické podmínky a nedostatek čisté vody ve slumech. Nedostatečné investice do hygienických služeb pro chudé, nezajištěný přístup k čisté vodě a další podmínky, jež ke krizi v Brazílii přispěly, podle obhájců lidských práv v zemi stále přetrvávají a mohou v budoucnu přispět k dalšímu rozpuku nákazy. Virus zika je přenášen komáry a bývá spojován s vrozenými vadami.

Výzkumnice organizace Human Rights Watch (HRW) Amanda Klasingová zdůraznila, že také další země by měly přijmout kroky k odstranění příčin nákazy, pokud se chtějí vyhnout podobné epidemii, jaká zasáhla Brazílii. „Ostatní země zasažené virem zika by měly uznat, že k rychlému šíření a dopadu viru mohou přispívat problémy spojené s lidskými právy,“ uvedla Klasingová.

Více než třetina z 206 milionů obyvatel Brazílie nemá přístup ke stálé dodávce vody a těmto lidem mnohdy nezbývá než vodu pro domácí užití nabírat do improvizovaných nádrží. Pokud nejsou nádrže uzavřené, mohou se v nich množit komáři, potažmo nemoci, které přenášejí.

V roce 2015 bylo na chudém severovýchodě Brazílie, kde virus udeřil nejsilněji, napojeno k systému odpadních vod pouhých 25 procent obyvatelstva, uvedla organizace HRW. V důsledku špatného zacházení s odpadní vodou se v komunitách drží stojatá špinavá voda, v níž se komáři množí.

„Virus zika má svůj historický kontext… zasahuje hlavně periferii a zejména mladé ženy s tmavou barvou pleti,“ řekl zástupce Populačního fondu OSN.

Brazilské úřady uvedly, že se snaží hygienické podmínky, zejména u městské chudiny ve slumech a favelách, zlepšit, ale hospodářská recese a neklidná politická situace zbrzdily vládní investice.

1)
poznámka
Ohodnoťte tento článek!