OSN doporučuje společnou léčbu tuberkulózy a AIDS

Kombinovaná léčba tuberkulózy a AIDS by mohla umožnit zachránit až půl milionu Afričanů, kteří jsou nakaženi virem HIV. WHO a UNAIDS doporučují rozšířit přístup k léčbě tuberkulózy a zavést testy na HIV a antiretrovirální léčbu do programů boje proti tuberkulóze…

Ženeva –

„Jestliže budeme společně bojovat proti tuberkulóze a HIV, bude náš boj proti oběma chorobám účinnější,“ prohlásil výkonný ředitel UNAIDS Peter Piot.

„V Africe tuberkulóza a AIDS společně zabíjejí,“ řekl generální ředitel Světového fondu pro boj proti AIDS, tuberkulóze a malárii Richard Feachem. „Nemůžeme vážně mluvit o boji proti AIDS a zároveň ignorovat problém tuberkulózy,“ uvedl.

Světový fond bude podle něho od nynějška zjišťovat, zda návrhy týkající se AIDS zahrnují také strategii vůči tuberkulóze a naopak.

Z 25 milionů Afričanů, kteří jsou dnes HIV pozitivní, je osm milionů zároveň nosiči bacilu tuberkulózy. Každoročně se u pěti až deseti procent z nich tuberkulóza rozvine a polovina z nich na ni zemře.

Bez léčby tuberkulózy umírají lidé, kteří jsou zároveň HIV pozitivní, obvykle během několika měsíců.

V některých regionech Afriky je 75 procent osob s tuberkulózou rovněž nakaženo virem HIV. V Etiopii, Keni, Mosambiku, Ugandě a Zimbabwe se jen necelým 40 procentům lidí trpících zároveň tuberkulózou a majících virus HIV dostává adekvátní léčby tuberkulózy. V Nigérii má k odpovídající léčbě

přístup méně než deset procent takových osob.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!