OSN hledá nové recepty pro stárnoucí svět

Staří lidé jsou často týráni, ignorováni a jsou jim odpírána základní lidská práva, tvrdí zpráva Spojených národů. Problémy, které přináší stárnutí světové populace, se snaží řešit konference OSN v Madridu…

V roce 2050 početně převýší lidé nad 60 let děti do 15 let.

Madrid/Praha – Staří lidé jsou diskriminováni, často žijí v neuspokojivých podmínkách a jsou jim v mnoha případech odpírána základní lidská práva. Tato znepokojivá fakta uvádí studie Postavení stárnoucí populace ve světě.

Zpráva byla připravena pro konferenci OSN o stárnutí, která zítra skončí ve španělském Madridu. Je to první schůzka na podobné téma po více než dvaceti letech.

„Pro staré lidi jsou často nedosažitelné některé zcela běžné věci,“ sdělil agentuře Reuters sociolog Tavengwa Nhongo z ústavu HelpAge, který studii pro OSN zpracoval. Nedostává se jim slušné zdravotní péče i nemají přístup ke vzdělání.“

Zpráva pro konferenci Organizace spojených národů uvádí, že práva seniorů jsou vážně porušována. „Jsou častým terčem obtěžování, jsou napadáni, častěji se stávají objektem znásilnění a vražd,“ prohlásil Tavengwa Nhongo.

Představitelé OSN jsou si vážnosti situace vědomi.

„Stárnutí světové populace znamená hlubokou demografickou revoluci, srovnatelnou s dopady globalizace,“ podotkl Nitin Désaí, náměstek generálního tajemníka OSN pro sociální záležitosti.

Autoři studie zkoumali situaci ve vybraných 32 zemích, které poskytují reprezentativní vzorek světové populace. Neuspokojivý stav zaznamenali výzkumníci zejména v rozvinutých zemích, stejně tak i ve státech tzv. třetího světa.

„V jednu chvíli je vám 60 let, a najednou přestáváte být plnoprávnou lidskou bytostí,“ podotkl Tavengwa Nhongo. Staří lidé mají podle výzkumníků ztížený přístup ke vzdělání, zdravotní péči a zcela či částečně je ve svých plánech ignorují tvůrci sociální politiky.

Staří lidé budou tvořit stále významnější segment společnosti. Experti OSN předpokládají, že v roce 2050 přesáhne počet lidí nad 60 let dvě miliardy. Výdaje na péči o ně výrazně zatíží státní rozpočty. Politici však před rostoucím problémem spíše uhýbají.

„Apelujeme na vlády jednotlivých zemí, aby se tomuto problému náležitě věnovaly,“ citovala agentura Reuters zprávu odborníků z HelpAge.

O problému stárnutí světové populace mluvil i generální tajemník OSN Kofi Annan. „Svět prochází výraznou demografickou proměnou,“ citovala Annana agentura AFP. Annan v Madridu vyjmenoval oblasti, do nichž se tento trend promítne: zdravotnictví, sociální politika i penzijní reforma.

Zdůraznil, že stárnutí se již zdaleka neomezuje na vyspělé země. „Během příštích padesáti let by se měl počet seniorů v rozvojovém světě zečtyřnásobit,“ řekl Annan.

Venezuelský ministr zahraničí Luis Alfonso Davila přirovnal tuto situaci k „demografickému zemětřesení“. „Zatímco rozvinuté země zvládaly problém v průběhu jednoho století, rozvojové země čeká demografická exploze v rozmezí 25 let,“ uvedl Davila.

Ani staří lidé v rozvinutých zemích nemají důvod ke spokojenosti. I pružný systém sociálního zabezpečení nezabrání jejich diskriminaci na trhu práce. Často nepomáhá ani důchodcům, kteří trpí chladem v nevytopených bytech. „Každou zimu zemře 40 000 lidí jen vinou prochladnutí ve svých bytech,“ citovala BBC zprávu britských lékařů.

Jiří Sládek, Hospodářské noviny, 12.4.2002

Ohodnoťte tento článek!