OSN: Od roku 2000 se zabránilo osmi milionům úmrtí na AIDS

Boj mezinárodního společenství s virem HIV v posledních 15 letech vedl k poklesu počtu nově nakažených o třetinu a ke snížení počtu úmrtí na následky AIDS až o 40 procent. Díky celosvětovému úsilí se tak od roku 2000 vůbec nenakazilo asi 30 milionů lidí a předejít bylo možné osmi milionům úmrtí.

Vyplývá to ze zprávy, kterou zveřejnila agentura Organizace spojených národů pro boj s AIDS (UNAIDS).

Boj s virem HIV, malárií a dalšími těžkými chorobami ve světě byl jedním z osmi cílů, které si OSN stanovila před 15 lety do nového tisíciletí. Podle UNAIDS se cílů v boji s AIDS podařilo dosáhnout už nyní, více než pět měsíců před vypršením lhůty na konci tohoto roku.

„Svět dokázal zastavit epidemii AIDS,“ řekl generální tajemník OSN Pan Ki-mun. Tento milník dokazuje, že si světové společenství dokáže stanovit a splnit i ambiciózní cíle, dodal generální tajemník OSN. Dalším „ambiciózním, ale realistickým“ cílem by podle něj mělo být úplné vítězství nad epidemií do konce roku 2030.

K dosažení tohoto cíle by bylo podle zprávy UNAIDS potřeba navýšit prostředky na boj s AIDS ze současných asi 22 miliard dolarů (541 miliard Kč), které jsou k dispozici na následujících pět let, na osm až 12 miliard dolarů (197 až 295 miliard Kč) ročně. Nadcházejících pět let totiž bude v boji s AIDS prý klíčových.

Kolem roku 2000 zemřely ročně na následky syndromu získaného selhání imunity podle zprávy UNAIDS asi dva miliony lidí, nyní je to asi 1,2 milionu. Počet nově nakažených klesl z 3,1 milionu před 15 lety na současné dva miliony. UNAIDS doufá, že do roku 2030 je možné dosáhnout cíle pouhých 200.000 nově nakažených za rok.

Jen 700.000 nemocných mělo v roce 2000 přístup k potřebným lékům, nyní je to už 15 milionů. Naděje dožití stoupla za posledních 15 let u nakažených z 36 na 55 let.

UNAIDS svou zprávu představil v etiopské metropoli Addis Abebě, kde se v současnosti radí kolem 5000 delegátů ze 193 zemí světa o nových cílech OSN na zlepšení života lidí, které by měly příští rok nahradit cíle pro nové tisíciletí stanovené v roce 2000.

Ohodnoťte tento článek!