Pachatelé vraždy osmi zdravotníků v Guineji dostali doživotí

Na doživotí poslal guinejský soud do vězení jedenáct lidí za zabití osmi členů osvětového týmu, který pomáhal bojovat proti šíření epidemie eboly. Informovala o tom agentura Reuters. Proti rozsudku se lze odvolat.

Vražda osmi lidí, kteří prováděli osvětu o nemoci v odlehlé vesnici Womey nedaleko jihoguinejského města Nzérékoré, vyvolala loni v září pobouření. Kromě zdravotníků pachatelé zabili také místního úředníka, kněze a tři novináře, kteří je doprovázeli.

Podle výpovědi očitých svědků vesničané na tým nejprve házeli kameny ve snaze vyhnat ho z vesnice. Dnes odsouzení pachatelé pak osm lidí rozsekali mačetami, podřízli jim hrdla a následně je vhodili do suchých záchodů. Státní zástupce pro obžalované původně požadoval trest smrti.

Ebola si od svého vypuknutí na konci roku 2013 vyžádala přes 10.600 obětí, především v Guineji, Sieře Leone a Libérii. Nakazilo se více než 25.600 lidí. Úřady od samého počátku bojovaly s nedůvěrou místních obyvatel i mnoha pověrami. Mnozí Západoafričané, hlavně v odlehlých venkovských oblastech, například věřili, že ebolu úmyslně rozšiřují západní zdravotníci.

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) počet případů nákazy ebolou v západní Africe rychle klesá, nemoc nicméně nadále představuje riziko.

Ohodnoťte tento článek!