Pacienti v Masarykově nemocnici se budou muset uskromnit

Pacienti s meningitidou, žloutenkou, salmonelózou či selháním jater si budou muset zvyknout na horší podmínky v ústecké Masarykově nemocnici. Ta totiž zahájí poslední etapu dostavby – rekonstrukci infekčního oddělení, největšího v Ústeckém a Libereckém kraji…

Lidé s infekcí skončí možná kvůli opravě nemocnice v Praze a Hradci

Pacienti se na rok přestěhují na plicní v chátrající budově.

Navíc není jasné, zda se pro ně vůbec najde volné lůžko, od léta se kvůli optimalizaci lůžek omezí péče v Mostě a zcela se uzavře infekce v Liberci. V létě přitom mají lékaři nejvíc nemocných.

Oprava 29 let starého infekčního pavilonu se špatnými rozvody a technologií odpovídající věku začne 20. června, skončí do konce června 2006. Na plicním oddělení však budou pro nemocné mít k dispozici jen 63 lůžek, tedy o 42 méně než na infekci.

„Plicní je ve staré budově a v podstatně horším stavu, na rozdíl od infekce nemá každý pokoj vlastní sociální zařízení. Někteří pacienti budou muset chodit do společných sprch a toalet, bude jich na pokojích více než nyní. Vznikne obtížná situace i pro zajištění izolace a léčby,“ popisuje primář infekce Pavel Dlouhý.

„Podmínky ale hlídají hygienici, takže se nemůže stát, že by takzvaní nakažliví pacienti nebyli izolovaní. Pacienti budou odděleni podle diagnóz, ženy od mužů, novorozenci a děti od dospělých,“ dodává Dlouhý.

V půli června se navíc v nemocnici v Mostě přestěhuje infekční oddělení do plicního, které ale není určeno k izolaci pacientů. Od 1. července se zavírá i infekce v Liberci.

„V druhé polovině roku nebude mít Liberecký kraj žádné infekční oddělení. Předpokládali, že pacienty budou vozit do Ústí. My pár nemocných přijmeme, ale část budeme posílat do Prahy a Hradce Králové,“ říká Dlouhý.

„V létě máme přitom nejvíce práce se salmonelózami, úplavicí, infekčními žloutenkami, záněty mozkových blan a s infekcemi přenášenými klíšťaty,“ upozorňuje primář infekčního oddělení v Ústí Pavel Dlouhý.

Lékaři se budou snažit pacienty dříve propouštět domů a léčit je ambulantně. Ti pak budou muset docházet na pravidelné kontroly, jejich rodiny se o ně budou muset více starat.

Krajský radní pro zdravotnictví Vladimír Záhorský se ale neobává zhoršení péče. „Pokud nedojde k mimořádné epidemii, myslím si, že se o pacienty postaráme,“ tvrdí.

Posunout termín dostavby podle něho nelze. Ústecké nemocnici v první polovině příštího roku vyprší lhůta pro dostavbu. Pokud by termín nestihla, hrozilo by, že nemocnice musí státu vrátit 900 milionů, což by nemocnici zlikvidovalo.

Na druhou stranu se pacienti mohou těšit na nejkrásnější a také nejlépe vybavený infekční pavilon v republice s novým nábytkem i technologií. I když to nebude zadarmo, dokonce to vyjde navíc, než vedení nemocnice zprvu počítalo.

Původně totiž ředitel Petr Pollak uvažoval o částce 150 milionů korun, současná částka se zatím vyšplhala na více než dvojnásobek.

Mladá fronta Dnes, MUDr. TOMÁŠ JULÍNEK, senátor, stínový ministr zdravotnictví ODS

Ohodnoťte tento článek!