Papež František: Psychoanalýza mi pomohla

Papež František v minulosti absolvoval psychoanalytickou terapii, která mu prý moc pomohla.

Šestiměsíční léčbě u židovské psychoanalytičky se osmdesátiletý papež podrobil ve 42 letech v Argentině, vyplývá z rozhovoru pro knihu francouzského sociologa. Italská média připomínají, že v letech 1958 až 1963 za papeže Jana XXIII. měli kněží a členové kněžských seminářů psychoanalýzu zakázanou.

„Byla velmi dobrá, velmi profesionální. Moc mi to v určité části života, kdy jsem si potřeboval některé věci ujasnit, pomohlo“, říká v rozhovoru hlava katolická církve. Krátce před svou smrtí mu prý jeho psychoterapeutka zatelefonovala, jako židovka ne kvůli poslednímu pomazání, ale aby spolu vedli duchovní dialog, dodal.

Kniha Dominiquea Woltona vyjde 6. září, obsahuje 12 rozhovorů, které spolu oba muži vedli rok od února 2016. Ukázky z ní přinesla francouzská média.

V době, kdy docházel na terapii, byl budoucí papež ještě jako Jorge Maria Bergoglio provinciálem jezuitského řádu v Argentině. Někteří lidé mu vyčítali, že kdysi spolupracoval s tamní vojenskou juntou, což popřel. Zákaz psychoanalýzy pro kněze změkčil nástupce Jana XXIII., papež Pavel VI., připomněla agentura DPA.

1)
poznámka
Ohodnoťte tento článek!