Pentagon obhajuje násilné vyživování vězňů na Guantánamu

Pentagon na americké základně Guantánamo nezastaví násilnou výživu vězňů, kteří drží hladovku na protest proti vězeňským podmínkám a legálnímu aspektu zadržování. Pentagon na věc násilné výživy nehodlá měnit názor ani po kritice lékařů. V pátek to oznámil mluvčí Pentagonu Bryan Whitman…

Washington –

„Naše politika spočívá v udržení života patřičnými klinickými prostředky a humánním způsobem. Nic na tom neměníme,“ sdělil.

V britském odborném tisku se v pátek objevil dopis, v němž 263 lékařů ze sedmi zemí vyzvalo americkou vládu, aby přestala vězně nutit k jídlu.

Podle Pentagonu nyní odmítá na Guantánamu jídlo šest vězňů; tři z nich jsou vyživováni proti své vůli prostřednictvím sondy. Počet vězňů držících hladovku se prý stále snižuje. Loni v září ji drželo 130 osob, letos v lednu už jen šest. Stávka začala loni v srpnu.

Lékaři podepsaní pod dopisem poukazují na to, že vězni mají právo odmítnout léčbu a lékaři musí jejich rozhodnutí respektovat. Profesní organizace by údajně měly potrestat své členy, kteří se touto zásadou neřídí.

Předseda Americké lékařské asociace Duane Cady sdělil, že jeho organizace armádě oznámila, že nesouhlasí s násilným vyživováním vězňů. Dodal, že asociace není regulační ani licenční agentura.

Na Guantánamu bylo od roku 2002 uvězněno zhruba 500 lidí, které USA podezírají z terorismus. Obžalováno bylo zatím jenom deset z nich, někteří byli odvezeni do zemí svého původu, ale 490 jich na základně podle agentury Reuters zůstává.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!