Peruánští lékaři budou operovat dívku, která trpí syndromem sirenomelie

Peruánští lékaři provedli úspěšně první krok operace „malé mořské víly“ – devítiměsíční Milagros Cerronové, která se narodila s vzácnou chorobou, jejíž vinou má srostlé nožičky…

LIMA –

„Všechno jde dobře, ale je to pro nás těžké. Všichni brečíme,“ říká 24letý Ricardo Cerron. Milagros se narodila se syndromem jako sirenomelie, který postihuje jednoho ze 60 tisíc až 100 tisíc lidí.

Jen hrstka z novorozenců s tímto syndromem přežila víc než několik hodin a operací, do níž se pustili peruánští lékaři, bylo provedeno jen málo.

Milagros, která nyní váží 7,5 kilogramu a měří 60 centimetrů, má zdravé srdce a jednu zdravou ledvinu, ale všechno ostatní je zakrslé, uvádí doktor Luis Rubio, který vede tým, jenž se chce příští měsíc pokusit oddělit holčičce nožky.

Ty na první pohled vypadají jako spojené dohromady s rozštěpem do véčka na konci, takže opravdu připomínají ocas mořských panen. Ale mají oddělené kosti, chrupavky i cévy a je znát, že se pohybují každá zvlášť ve svém „vaku“ z tkáně a tuku.

Holčička má rudimentární konečník, močovou trubici a pohlavní orgány spojené dohromady, říká doktor Rubio. Pokud bude operace na oddělení nožiček úspěšná, počká se pravděpodobně s rekonstrukcí pohlavních orgánů do dospělosti.

První část operace spočívala ve vsunutí silikonových váčků mezi dívčiny nožičky, aby se kůže natáhla. Podle lékařů byla úspěšná a nyní budou postupně do váčků přidávat roztok, aby se kůže zvětšila na plochu dostatečnou k zakrytí obou nožiček, až je příští měsíc lékaři oddělí.

„Mám strach. Je mi smutno. Jsem unavená,“ říká Milagrosina devatenáctiletá matka Sara. „V noci se vzbudila, plakala. Bojím se, jakou bolest asi cítí… že jí to není příjemné.“

Děti s tímto syndromem se rodí zhruba stejně zřídka jako siamská dvojčata, ale jejich vrozená vada je téměř ve všech případech smrtelná, protože jim obvykle chybí ledviny či mají jiné komplikace.

Šestnáctiletá Tiffany Yorksová z Floridy, jejíž nohy se povedlo úspěšně oddělit, když byla malá, uvádí, že o nikom jiném, kdo by stejně jako ona přežil, neví.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!