Philip Morris nechce platit odškodné kvůli „lehkým“ cigaretám

Americká tabáková společnost Philip Morris USA, jež je součástí skupiny Altria, napadla loňské rozhodnutí soudu, podle kterého má kuřákům vyplatit odškodné 10,1 miliardy dolarů, protože poskytovala zavádějící informace o „lehkých“ cigaretách…

SPRINGFIELD –

Advokát společnosti James Thompson prohlásil, že „lehké“ cigarety Philip Morris odpovídaly inzerovaným údajům, protože kuřákům nabízely lehčí chuť a nižší obsah nikotinu a dehtu. Firma podle něj nenese odpovědnost za případy, kdy kuřák odboural zdravotní přínos „lehkých“ cigaret tím, že zvýšil spotřebu a intenzivněji vdechoval kouř.

„Dostal, co měl slíbeno. Dostal cigaretu, která, pokud by ji kouřil stejným způsobem, by mu poskytla to, co Philip Morris slíbil,“ řekl Thompson při soudním slyšení.

Právníci zastupující 1,1 milionu kuřáků však uvedli, že společnost již při uvedení „lehkých“ cigaret na trh v roce 1971 věděla, že nejsou zdravější než běžné cigarety.

Firma podle právníků zatajila skutečnost, že „lehké“ cigarety obsahovaly jedovatější druh dehtu.

Soudce Nicholas Byron loni v březnu nařídil firmě Philip Morris zaplatit kuřákům celkem 10,1 miliardy dolarů za to, že propagovala „lehké“ cigarety Marlboro a Cambridge jako zdravější alternativu k ostatním značkám, připomíná agentura AP.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!