Po legalizaci počet případů eutanazie v Nizozemsku klesá

Počet případů eutanazie a ohlášených případů pomoci při sebevraždách se v Nizozemsku v roce 2003 proti předchozím letům opět snížil. Informuje o tom výroční zpráva regionálních komisí pro dohled nad eutanazií. V Nizozemsku platí pro asistovanou sebevraždu velmi přísné podmínky…

HAAG – Počet případů eutanazie a ohlášených případů pomoci při sebevraždách se v Nizozemsku v roce 2003 proti předchozím letům opět snížil. Informuje o tom výroční zpráva regionálních komisí pro dohled nad eutanazií.

V Nizozemsku je takovýchto komisí pět. Jsou složeny z odborníka na etické otázky, lékaře a právníka.

Mají za úkol ověřit, zda lékaři, kteří při sebevraždách asistují, splnili všechny zákonné podmínky, aby je nebylo možné kvůli eutanazii trestně stíhat.

Eutanazie byla v zemi schválena v roce 2001, avšak zákon, který ji umožňuje, vstoupil platnost 1. dubna 2002.

Druhou zemí, kde je sebevražda nevyléčitelně nemocného za asistence lékaře povolena, se po Nizozemsku stala Belgie.

V ČR se hovoří o tom, že návrh nového trestního zákona by mohl počítat až se šesti lety vězení pro toho, kdo ze soucitu pomůže při sebevraždě nevyléčitelně nemocnému člověku.

Eutanazie by tak byla odlišena od násilných trestných činů a postihována nižším trestem.

POČET PŘÍPADŮ EUTHANÁZIE:
2003 – 1815 případů
2002 – 1882 případů
20012054 případů

V Nizozemsku platí pro asistovanou sebevraždu velmi přísné podmínky. Pacient musí jasně formulovat přání, že chce odejít ze života za asistence lékaře, musí trpět nesnesitelnou bolestí a nesmí být naděje, že se jeho stav zlepší.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!