Počet nově nakažených SARS v Pekingu prý klesá

Počet nových případů nakažení SARS v čínské metropoli Pekingu klesá. Podle WHO je však na tvrzení o ústupu choroby v Pekingu ještě příliš brzy, i když uváděná čísla jsou povzbudivá…

PEKING/LONDÝN – Počet nových případů nakažení infekční chorobou SARS (syndrom akutního respiračního selhání) v čínské metropoli Pekingu klesá. Zástupce ředitele odboru zdravotnictví na pekingské radnici Liang Wan-nien dnes podle agentur AFP a AP řekl, že se tedy zdá, že v hlavním městě je nemoc na ústupu.

Ozvali se také vědci, kteří zatím zjistili, že koronavirus SARS nemutuje tolik, je se původně myslelo. Odborníci z Institutu genomu v Singapuru soudí, že tato genetická stabilita představuje dvojsečnou zbraň. Na jedné straně to znamená, že se koronavirus dobře přizpůsobil lidskému tělu a těžko se promění v benigní infekci. Na druhé straně se tím ale zvyšují naděje na rychlejší objevení vakcíny.

Podle Lianga pekingské nemocnice přijímají přes týden denně 30 až 40 lidí, u nichž se potvrdilo onemocnění na SARS. V poslední dekádě minulého měsíce to ještě bylo 70 až 80 osob, dodal. Na místním internetovém serveru se nicméně dnes uvádí, že v pátek bylo oznámeno 48 nejnovějších potvrzených případů SARS, což je prý nejnižší počet v Pekingu od 20. dubna.

Podle AFP Světová zdravotnická organizace (WHO) zatím tvrdí, že je na tvrzení o ústupu choroby v Pekingu ještě příliš brzy, i když uváděná čísla jsou povzbudivá. V Pekingu bylo zatím zaregistrováno téměř 2200 případů nakažení a 112 úmrtí.

Liang také řekl, že u 40 až 50 nově přijímaných pacientů se ví, za jakých okolností se nakazili – v nemocnici, nebo v karanténě. U dalších 50 až 60 procentech je původ nakažení neznámý.

Z karantény bylo uvolněno necelých 900 studentů a dalších osob ze dvou univerzit a jedné nemocnice. Podle jednoho nejmenovaného čínského činitele by v Pekingu měly počátkem června normálně probíhat přijímací zkoušky na vysoké školy a 22. května se má obnovit výuka v závěrečných ročnících středních škol, aby se studenti mohli připravit na zkoušky.

V Číně dáno kvůli SARS přes 18.000 osob do karantény

Přes 18.000 osob bylo kvůli infekční chorobě SARS dáno do karantény. Oznámily to dnes pekingské úřady. Ve čtvrtek bylo v karanténě 18.285 lidí, což je o 606 více než ve středu, upřesnily úřady. V sanitární izolaci se ocitly čtyři stavební firmy a 126 zdravotních středisek. Karanténa byla naopak odvolána na dvou pekingských univerzitách.

V Pekingu zemřelo na SARS 112 osob a 2136 touto novou nemocí trpí, sdělila agentura Nová Čína.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!