Počet obětí tabáku se na světě za posledních 10 let ztrojnásobil

kouření

Počet lidí, kteří umírají v důsledku užívání tabáku, se za posledních deset let skoro ztrojnásobil. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na organizaci World Lung Foundation (Světová nadace pro plíce – WLF).

Její zástupci varují, že pokud bude současný trend pokračovat, láska k tabáku a pasivní kouření se stane v tomto století osudnými miliardě lidí a jeden život si vyžádají každých šest sekund.

Podle dnes zveřejněné čtvrté edice takzvaného Tabákového atlasu, který mapuje epidemii kuřácké závislosti, protikuřácké kampaně nebo taktiku tabákových koncernů, připravila tato droga za poslední dekádu o život 50 milionů lidí. Její užívání je příčinou smrti u 15 procent mužů a sedmi procent žen.

V Číně se tabák stal zabijákem číslo jedna – ročně způsobuje smrt 1,2 milionu lidí. Autoři atlasu očekávají, že tento počet se do roku 2030 vyšplhá na 3,5 milionu.

Michael Eriksen, jeden z autorů zprávy a ředitel Institutu veřejného zdraví na Georgijské státní univerzitě, v souvislosti s údaji z Číny řekl, že zatímco v rozvinutých zemích kuřáků ubývá, v chudších oblastech světa po cigaretě sahá stále více lidí.

Ředitel Světové nadace pro plíce Peter Baldini obvinil tabákové koncerny, že si mnou ruce nad ignorancí mnoha lidí co do skutečných následků kouření a že se snaží podkopávat zdravotní politiku v mnoha zemích, která by mohla pomoci zachránit miliony lidských životů.

Autoři zprávy si stěžují na to, že velké tabákové firmy zesílily svůj boj proti opatřením namířeným proti kouření. Snaží se podle nich zdržovat nebo vůbec znemožnit, aby začaly platit zákony zakazující kouření na veřejných místech, reklamy nebo zavádějící varovné nápisy nebo obrázky na krabičkách cigaret.

„Nemůžeme dovolit, aby tabákový průmysl měl navrch. Tabák je zabiják, neměl by se propagovat, dotovat ani idealizovat,“ uvedla v předmluvě k Tabákovému atlasu Margaret Chanová, generální ředitelka Světové zdravotnické organizace.

Kouření způsobuje rakovinu plic a další nemoci dýchacích orgánů. Výrazně zvyšuje také riziko srdečních onemocnění, která jsou na světě nejčastější příčinou smrti.

Ohodnoťte tento článek!