Počet úmrtí kvůli kouření se do roku 2020 ve světě zdvojnásobí

Počet úmrtí souvisejících s kouřením se ve světě do roku 2020 zdvojnásobí. Na nemoci způsobené touto neřestí zemře patrně deset milionů lidí, oznámili vědci z Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) v americké Atlantě. Skutečné číslo ale může být podle nich mnohem vyšší…

LONDÝN – Nahrává tomu nejen větší počet kuřaček mezi dívkami, který ukázal mezinárodní průzkum mezi mládeží ve věku 13 až 15 let, ale také užívání dalších tabákových výrobků a skutečnost, že účinkům nikotinu jsou běžně vystavováni i nekuřáci.

„Vysoký počet kuřaček mezi mladými dívkami je tou nejhorší novinkou,“ řekl Charles Warren z CDC citovaný agenturou Reuters. CDC uskutečnilo průzkum mezi 750.000 teenagery ze 131 zemí světa. Sondáž ukázala, že devět procent z nich kouří a 11 procent si dopřává další produkty tabákového průmyslu, jako je žvýkací tabák, doutníky a vodní dýmky s tabákem.

Průzkum navíc odhalil tenčící se rozdíl mezi počtem kuřáků mezi muži a ženami. Podle předchozích průzkumů bylo množství kuřáků čtyřikrát větší než počet kuřaček. Podle nynějšího výzkumu kouří už jen 2,3krát více mužů než žen. V některých zemích je to dokonce vyrovnané. Kouření zvyšuje riziko srdečních potíží nebo mrtvice, způsobuje dýchací problémy, rakovinu plic a dalších orgánů.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!