Podle britských lékařů lidský plod do 24 týdnů necítí bolest

plod, dítě, těhotenství

Britská lékařská asociace uvedla, že lidský plod nemůže do 24. týdne svého vývoje cítit bolest. Vzala tak vítr z plachet britským odpůrcům umělého přerušení těhotenství, kteří vedou kampaň za snížení časového limitu pro tento zákrok, napsala agentura AP. Limit je právě 24 týdnů.

O vyjádření odborníky požádali poslanci, kteří zvažují snížení limitu na 20 až 22 týdnů. Britský parlament takovýto návrh již předloni zamítl.

Lékařská asociace s poukazem na výsledky výzkumů uvedla, že nervová zakončení v mozku nejsou do 24. týdne těhotenství ještě vyvinuta tak, aby plod mohl cítit bolest, a že i po 24. týdnu je plod ve stavu nevědomí podobném spánku.

Někteří lékaři s tím nesouhlasí a tvrdí, že plod může pociťovat bolest už ve 20. týdnu. Americký stát Nebraska nedávno přijal zákon, který umělé přerušení těhotenství v jeho 20. týdnu a po něm zakazuje, napsala AP.

Podle českých zákonů může žena požádat o potrat bez omezení do 12. týdne těhotenství, ze zdravotních důvodů je ukončení těhotenství možné do 24. týdne a ve výjimečných případech i později.

Ohodnoťte tento článek!