Podle lékařů většina Britů odmítá očkování proti prasečí chřipce

očkování, vakcinace

Více než polovina Britů, které bylo nabídnuto očkování proti pandemii viru H1N1 takzvané prasečí chřipky, to odmítla, protože se bojí vedlejších účinků nebo si myslí, že virus není tak silný, aby se ho bylo třeba bát. Vyplývá to z čerstvého průzkumu britských lékařů.

Mnoho ze 107 rodinných lékařů, které zpovídal britský lékařský časopis Pulse, uvedlo, že mezi pacienty vládne široký odpor proti očkování a v průměru jen 46 procent těch, komu bylo nabídnuto očkování, s ním souhlasilo.

Lékaři upozornili na potíže s přesvědčováním těhotných žen, aby se nechaly očkovat proti viru, uvádí Pulse.

„Ze všech těhotných žen, kterým jsme to nabídli, souhlasila jen jedna z dvaceti,“ řekl rodinný lékař z Nottinghamu Chris Udenze.

V Británii i v dalších evropských zemích roste skepse vůči zdravotnickým úřadům, že manipulují s čísly viru H1N1, protože počet infikovaných lidí je nižší, než uváděly původní katastrofické předpovědi.

Británie zahájila 21. října očkovací program a vyčlenila vakcíny pro vysoce rizikové pacienty nemocnic, zdravotníky, děti z rizikových skupin, těhotné ženy a lidi s oslabeným imunitním systémem.

Britské zdravotnické orgány dvakrát revidovaly svoje pesimistické předpovědi týkající se šíření prasečí chřipky, která byla vyhlášena v červnu za pandemii a které podle posledních údajů Evropského střediska pro prevenci a kontrolu podlehlo ve světě více než 7000 lidí.

Původní odhady, které hovořily o tom, že na infekci virem H1N1 může v Británii zemřít až 65.000 lidí, byly zredukovány. Nynější předpoklady uvádějí kolem tisíce úmrtí. Přitom na sezónní chřipku zemře v Británii ročně 4000 až 8000 lidí.

Šéfredaktor časopisu Pulse Richard Hoey řekl, že průzkum ukázal, že mnoho pacientů a „podstatná část lékařů“ není přesvědčena o tom, že je dostatečně prokázáno, že očkování proti prasečí chřipce je bezpečné a nezbytné.

Ohodnoťte tento článek!