Poláci vyklízejí nemocnice

Titulní obrázek

Řada lékařů, kteří požadují vyšší mzdy, splnila hrozby a opustila nemocnice, pacienty tak nemá kdo ošetřovat. Ředitelé obřích zdravotnických zařízení tvrdí, že nemají peníze, muži a ženy v bílých pláštích však odmítají pracovat za nízké platy…

V polském zdravotnictví trvá několikaměsíční pat.

Kritická situace je na jihu země, kde se již stěhují pacienti. Výpovědní lhůta vypršela stovkám lékařů, kteří od jara stávkovali. Někde se podařilo uzavřít kompromis za pět minut dvanáct. Výpověď nestáhlo 1864 lékařů ze 64 nemocnic. Čistý měsíční příjem lékařů je zhruba 1500 zlotých, něco málo přes 11 tisíc korun.

Ředitel Lékařské komory Konstanty Radzwill novinářům řekl, že lékaři by měli vydělávat minimálně dvojnásobek průměrné mzdy v Polsku. „Spodní hranicí pro vyjednávání je 5600 zlotých pro lékaře bez specializace,“ řekl. To je v přepočtu 41 tisíc korun.

Ministr zdravotnictví Zbigniew Religa, který dnes přijel do nemocnice v Radomi, kde hrozí „evakuace“ pacientů, uvedl, že kdyby vláda ustoupila lékařům, neměla by pak peníze na léčení nemocných.

Zdravotníci slibům příliš nevěří, chtějí, aby zvýšení platů bylo uzákoněno. Odmítají obvinění, že si berou pacienty jako rukojmí. Vyjednávat se prý snažili již dost dlouho. Nejhorší situace je na jihu země. Do jiných zdravotnických zařízení byli převezeni někteří pacienti z Čenstochové ve Slezském vojvodství a nepracuje se na jednom oddělení v nedalekých Tychách. Pokračovala i evakuace z nemocnice v Mielcu v Podkarpatském vojvodství. Napjatá je situace v Radomi, kde z práce odešlo 300 lékařů. O více než 530 pacientů v místní krajské nemocnici pečuje 20 primářů. Lidé jsou zaražení, ale doufají, že jejich převoz nakonec nebude nutný. Převozy hrozí ve 34 z celkem 608 nemocnic v zemi. Vláda povolala dva krizové štáby, které mají kontrolovat, zda případné evakuace probíhají bez problémů.

Radka Fialová, Regionální deník

Ohodnoťte tento článek!