Policie v USA zatkla skoro 250 lidí pro podvody ve zdravotnictví

Americká policie při celostátní razii zatkla 243 lidí a obvinila je z účetních podvodů při využívání vládního zdravotnického programu Medicare. Podle dnešního sdělení amerického ministerstva spravedlnosti dosahuje škoda 712 milionů dolarů (17 miliard korun).

Mezi zatčenými je podle ministerstva 46 lékařů, sester a dalších diplomovaných pracovníků. Obvinění je založeno na řadě podvodných spiknutí. Podle vyšetřovatelů docházelo k případům, kdy byla předepsána zbytečná léčba, případně inkasovány peníze za léčebné procedury, které se neuskutečnily.

Podle agentury Reuters jde o nejrozsáhlejší kriminální kauzu v dějinách programu Medicare, jak pokud jde o počet zadržených, tak i o výši způsobené škody. Mnoho osob bylo zadrženo na Floridě, jen v Miami podle policistů připravilo 73 lidí stát o 263 milionů dolarů. Další zatčení se uskutečnila v Houstonu, Dallasu, Los Angeles, Detroitu, New Yorku a dalších městech.

„Ministerstvo spravedlnosti se v dalších dnech soustředí na prevenci podobných případů a na potrestání lidí, jejichž kriminální činnost zvyšuje náklady na zdravotnictví a ohrožuje systém, na němž závisí životy lidí,“ komentovala kauzu ministryně spravedlnosti Loretta Lynchová.

K podobným případům, byť méně rozsáhlým, podle ministerstva docházelo už v minulosti. Od roku 2007 bylo za podvody v programu Medicare obviněno 2100 lidí, celková způsobená škoda dosahuje 6,5 miliardy dolarů.

Ohodnoťte tento článek!