Polku při zákroku oplodnili cizím vajíčkem, dítě je postižené

polsko

Polský ministr zdravotnictví Bartosz Arlukowicz se obrátil na prokuraturu v případu umělého oplodnění, po kterém třicetiletá pacientka zřejmě kvůli chybě zdravotníků porodila „cizí“ dítě. V této katolické zemi, kde se vlivná církev staví proti umělému oplodnění, případ vyvolal značný rozruch.

Patrně chyba zdravotníků z kliniky ve Štětíně na severozápadě Polska způsobila, že zmíněná žena byla nejspíše oplodněna cizím vajíčkem. Genetické testy, které byly provedeny poté, co se dítě narodilo s těžkou vadou, totiž ukázaly, že biologickou matkou dítěte je jiná žena. Manželovy spermie pravděpodobně chybou zdravotníků oplodnily cizí vajíčko, odhadují místní média.

„Dnes byla klinice vypovězena smlouva (na umělé oplodňování),“ uvedl ministr zdravotnictví na mimořádné tiskové konferenci. Klinika byla podle něj také potrestána pokutou v nejvyšší možné výši, v přepočtu asi půl milionu korun. Párům, postupujícím ve Štětíně léčbu neplodnosti, rezort nabídne, aby si vybrali jiné kliniky.

„Vyšetření všech (oplodněných) párů není nutné, protože šlo o ojedinělý případ, který byl vyhodnocen jako technická chyba, lidský omyl,“ ujistil během konference s ministrem profesor Stanislaw Radowicki.

Štětínský případ podle ministra svědčí o tom, že je nezbytné přijmout zvláštní zákon o umělém oplodnění metodou in vitro, který by zavedl jasná pravidla a procedury a zřídil komplexní střediska pro léčbu neplodnosti. Vláda by se předlohou měla zabývat ještě tento měsíc.

Ohodnoťte tento článek!