Polská vláda připravuje privatizaci zdravotnictví

Titulní obrázek

Polská vláda představila plán záchrany zdravotnictví, který spočívá v privatizaci celého sektoru. Návrh zaskočil opozici i všechny organizace se zdravotnictvím spojené. Obavu před „divokým prodejem“ zařízení mají zaměstnanci, lékařská komora i pacienti…

Polské zdravotnictví se dlouhodobě potýká s řadou problémů. Lékaři a zdravotní sestry žádají vyšší mzdy, nemocnice jsou zadlužené, pacienti naříkají na dlouhé čekací doby na operace.

Možné řešení našla ministryně zdravotnictví Ewa Kopaczová v privatizaci. Podle návrhu by se všechny nemocnice, zdravotní střediska či transfúzní stanice měly do roka přeměnit v obchodní společnosti, které povedou hospodářskou činnost. Budou tak muset vykazovat zisk. Na privatizaci se přitom nebudou podílet zaměstnanci.

„Ačkoliv lékaři jsou považováni za liberály, nápad přeměnit vše v obchodní společnosti je pro nás příliš radikální. Tak liberální systém není nikde na světě. To není dobrý směr. Nevím, čemu má sloužit například prodej stanic dárcovství krve nebo zdravotních středisek ve věznicích,“ uvedl předseda polské lékařské komory Konstanty Radziwill. V podobném tónu o projektu hovoří i odborový svaz Solidarita, zdravotní sestry a zástupci organizací na ochranu pacientů.

Opozice podala návrh na odvolání ministryně Kopaczové. Podle poslance opoziční strany Právo a spravedlnost Boleslawa Piechy navržená privatizace povede ke krachu většiny nemocnic.

Ministryně zdravotnictví na obranu svého nápadu uvedla příklad Estonska, které úspěšně privatizovalo nemocnice. Argumentovala také tím, že částečná privatizace by mohla vést k tomu, že v obchodní společnosti by se změnila pouze oddělení, která jsou nejvíce zisková. Podle ní je nutné privatizovat celý obor.

Vládní Občanská platforma před listopadovými parlamentními volbami prohlašovala, že má připravený balík reforem zdravotnictví. Poté, co se ujala moci, se ale ukázalo, že nic takového neexistuje. Ministerstvo po rostoucí nespokojenosti zdravotnického personálu narychlo připravilo několik bodů reformy, proti nimž však vystoupil prezident Lech Kaczyński, který pohrozil, že bude zákony vetovat.

Odborníci doporučují, aby se vláda inspirovala v zahraničí a zvýšila sazbu zdravotního pojištění z mezd, která nyní v Polsku činí devět procent. V České republice je sazba pojistného 13,5 procenta a v Německu 14 procent.

Částečným řešením by mohlo být podle expertů také zavedení poplatků. S tím už mají zkušenosti Češi. Od ledna platí pacienti za návštěvu lékaře a položku na receptu 30 korun, 60 korun za den v nemocnici a 90 korun za pohotovost. Ale polská ministryně Kopaczová je jak proti zvýšení sazby, tak i proti poplatkům. „Není možné zavést poplatky u lékaře, protože chudý důchodce musí chodit k doktorovi dvakrát měsíčně pro recepty,“ zdůraznila.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!