Polské nemocnice nesmějí nemocným zajišťovat nevyžádané svátosti

Polsko

Vážně nemocní lidé v Polsku mají napříště dostat svátost nemocných (dříve označovanou jako poslední pomazání) jen tehdy, pokud s ní budou souhlasit. Nejvyšší soud dal totiž za pravdu jistému ateistickému pacientovi, který se dodatečně ohradil proti přijetí svátosti v době, kdy byl v komatu, napsala agentura DPA.

Podle verdiktu je nevyžádané poskytnutí svátosti porušením svobody vyznání. Zmíněný muž žádá za pomazání, které obdržel ve štětínské nemocnici, odškodné v přepočtu 570.000 korun. Zda bolestné skutečně dostane, musí nyní rozhodnout soud nižší instance.

O tom, že obdržel svátost, se dozvěděl ze své zdravotní karty asi měsíc po propuštění z nemocnice. Klinice nyní vyčítá, že se ho nezeptala, zda je křesťanem a zda si takové církevní služby přeje.

V Polsku, kde se podle oficiálních údajů 95 procent lidí hlásí ke katolické církvi, je běžnou praxí, že nemocniční personál volá k pacientům v ohrožení života kněze, který jim svátost poskytne. V případě pacientů v bezvědomí se ale podle DPA kliniky většinou příbuzných neptají, zda mají o tuto ceremonii zájem.

Svátost má nemocného duchovně posílit a navrátit mu zdraví. Kněz při této činnosti za doprovodu modlitby potře ruce a čelo nemocného olivovým olejem.

1)
“Pojišťovně se však podařilo poprvé v její historii počet pojištěnců udržet. Velký počet pojištěnců byl získán zejména akvizicemi spojenými s projektem elektronických zdravotních knížek a projevil se zde i nový klientsky orientovaný přístup Pojišťovny. Nárůst počtu pojištěnců ve srovnání se Zdravotně pojistným plánem 2010 byl rozhodující pro překročení tvorby Základního fondu zdravotního pojištění i v okamžiku, kdy i za této situace poklesla oproti roku 2009 částka předpisu pojistného z v.z.p. o 1,3% a v porovnání s rokem 2008 dokonce o 1,8%.”
Zdroj: Výroční zpráva VZP ČR 2010 (kapitola 5.1 Základní fond zdravotního pojištění, strana 28).
Ohodnoťte tento článek!