Polské ženy demonstrovaly proti plánu zakázat potraty

protest, dav, demonstrace,

Polské ženy před parlamentem ve Varšavě demonstrovaly proti zpřísnění zákona o potratech a hrozbě úplného zákazu potratů, který podporuje premiérka Beata Szydlová. Podle agentury DPA se protestu zúčastnily tisíce lidí. Zvláště velký byl přitom podíl mladých žen.

Szydlová i šéf její konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyński vyjádřili podporu návrhu zákona, který předpokládá zákaz jakékoli možnosti přerušení těhotenství.

Účastnice demonstrace přišly s transparenty s nápisy „Moje cialo – moj wybor“ (Moje tělo – moje volba). Akce se zúčastnily matky a dcery, babičky i vnučky, a to z různých politických táborů.

„Zákon, který nám chce vzít právo na vlastní rozhodnutí, se pokouší z nás učinit inkubátory,“ řekla poslankyně liberálně-konzervativní opoziční strany Moderní Joanna Augustynowská.

Návrh zákona, proti kterému ženy a muži demonstrují, do parlamentu přinesla jedna z občanských iniciativ. Polské právo umožňuje takové návrhy předkládat, jestliže iniciativa během tří měsíců posbírá podpisy alespoň 100.000 podporovatelů.

Návrh předpokládá úplný zákaz potratů. Také katoličtí biskupové obnovili svou výzvu chránit zákonem každý život od „momentu početí“. Dosud je v Polsku interrupce povolena v případech znásilnění, ohrožení života matky nebo závažného postižení dítěte.

Podle oficiálních údajů bylo v Polsku loni provedeno více než 900 potratů. Skutečný počet potratů se ale odhaduje na 80.000 až 100.000. Ženy, které si to mohou finančně dovolit, si nechávají potraty provádět v zahraničí, například v Německu, na Slovensku nebo na Ukrajině.

Ohodnoťte tento článek!