Polský parlament otevřel cestu ke zpřísnění pravidel pro potraty

Polský parlament v prvním čtení podpořil kontroverzní zákon, který by měl v zemi zakázat umělé ukončení těhotenství.

Podle agentury DPA dalo návrhu zákona zelenou 267 poslanců, pro jeho zamítnutí jich hlasovalo 154. Proti navrženému zpřísnění potratového zákona protestovaly letos tisíce Poláků.

Současný zákon o interrupcích platí v silně katolickém Polsku od roku 1993 a patří mezi nejvíce restriktivní v Evropě. Umožňuje umělé přerušení těhotenství ve třech případech: když je ohrožen život nebo zdraví matky, jestliže prenatální vyšetření odhalí nevratné poškození plodu, anebo když je otěhotnění důsledkem znásilnění nebo incestu.

Navržený zákon počítá s dalším zpřísněním pravidel. Potraty by podle něj byly zcela zakázány s jedinou výjimkou, a to by byly případy, kdyby byl ohrožen život matky. Lékařům, kteří by provedli nedovolený potrat, by hrozilo až pětileté vězení.

Návrh zákona vyvolal v Polsku v uplynulých měsících velké protesty. Odpůrci normy tvrdí, že zákon zachází s ženami jako s nesvéprávnými osobami a zbavuje je možnosti rozhodovat o vlastním těle.

V Polsku se uskuteční ročně méně než 2000 legálních potratů. Řada žen kvůli situaci ve své zemi ale podstupuje přerušení těhotenství v zahraničí. Nevládní organizace odhadují, že interrupci podstoupí v zahraničí každý rok mezi 100.000 a 150.000 Polek.

Ohodnoťte tento článek!