Polský sejm schválil protikuřácký zákon

Sejm, dolní komora polského parlamentu, v noci na dnešek schválil protikuřácký zákon. Novela zakazuje kouřit na mnoha veřejných místech včetně nemocnic, vozech taxi, zastávkách MHD nebo plážích či dětských hřištích, uvedla televize TVN24.

Ústupků dosáhli restauratéři, kteří si vymohli kuřárny, a majitelé menších podniků.

Pro zákon se vyslovilo 217 poslanců, 165 hlasovalo proti a 48 se zdrželo. Návrh nyní posoudí Senát.

Původní návrh zákona počítal s naprostým zákazem kouření také ve všech restauračních zařízeních, barech a na diskotékách.

Zde mohou provozovatelé vybudovat oddělené kuřárny. Pokud mají podniky méně než 100 metrů čtverečních, mohou se majitelé sami rozhodnout, zda bude jejich zařízení kuřácké, nebo nekuřácké.

Navrhovatele protikuřáckého zákona připomínají, že v 38milionovém Polsku kouří pravidelně 15 až 20 cigaret denně na devět milionů lidí. Každý rok prý v Polsku zemře na následky kouření 70 tisíc lidí.

Úplný zákaz kouření v pohostinských zařízeních platí například v Británii, ve Švédsku, Finsku, Francii, Slovinsku, v Černé Hoře a v Makedonii.

V Česku se zatím nesmí kouřit ve veřejných budovách, ve vlacích, na nádražích a zastávkách. Kouření v restauracích je omezeno. Podle novely takzvaného protikuřáckého zákona, která začne platit od poloviny příštího roku, si budou moci restauratéři vybrat, zde bude jejich zařízení kuřácké či nekuřácké. Podle statistických údajů kouří čtvrtina Čechů.

Ohodnoťte tento článek!