Polští biskupové válčí proti umělému mimoděložnímu oplodnění

Titulní obrázek

Polští biskupové válčí proti umělému mimoděložnímu oplodnění. Ostrá diskuse rozpoutala po výměně vlády. Nová ministryně zdravotnictví Ewa Kopaczová z liberální vládnoucí Občanské platformy totiž oznámila, že se politika státu ve věci rození dětí ze zkumavky změní…

Doposud ženy neměly šanci na jakýkoliv příspěvek státu na léčení neplodnosti.

Polsko je vedle Albánie jedinou zemí v Evropě, kde náklady na léčení neplodnosti hradí v plné výši pacient. Podle statistik je nyní v Polsku asi milion neplodných manželství, umělé mimoděložní oplodnění může pomoci asi čtvrtině z nich.

Metoda in vitro spočívá v umělém oplodnění vajíčka mimo dělohu. Lékaři budoucí matce odeberou vajíčka, která takříkajíc „ve zkumavce“ oplodní spermiemi otce. Utvoří přitom několik zárodků a část z nich zmrazí pro případ, že by pár chtěl mít v budoucnu další děti. Etický problém podle kritiků spočívá v likvidaci nevyužitých zárodků.

„Je to druh rafinované interrupce,“ tvrdí polští biskupové v dopise, který zaslali polským poslancům a senátorům. V listu připomínají slova papeže Jana Pavla II., který byl proti používání metody in vitro.

Navíc podle biskupů „každé dítě má právo narodit se z milostného aktu svých rodičů“. V dopise také uvádí, že je nutné chránit život od početí.

V souvislosti s blížícími se svátky popřáli biskupové zákonodárcům, aby se při rozhodování vždy řídili pravdou, aby je mobilizovala láska a aby s úctou přistupovali k takovému daru, jakým je život.

Ministryně zdravotnictví již několikrát uvedla, že pokud resort, který řídí, bude mít dostatek peněz, bude nějakým způsobem financovat umělé mimoděložní těhotenství. Alespoň část nákladů na oplodnění in vitro by stát podle Kopaczové mohl uhradit těm nejchudším párům. S tím už souhlasil premiér Donald Tusk.

Biskupové po výpovědi vládních představitelů uvedli, že metoda oplodnění in vitro není přijatelná a neshoduje se s učením katolické církve.

První dítě „ze zkumavky“ se v Polsku narodilo před 29 lety. Podle odborníků metoda řeší problémy tisíců dvojic, které nemohou mít děti. Přestože stát doposud nepodporoval léčení neplodnosti, vzniklo v zemi okolo 50 klinik, kde se umělé mimoděložní těhotenství provádí. Platí se okolo 5000 zlotých (36.000 korun), což přitahuje takzvané zdravotní turisty ze zahraničí. V Německu se za stejný zákrok platí podle polské verze týdeníku Newsweek 11.000 zlotých (80.000 korun) a v Británii více než 22.000 zlotých (160.000 korun).

ČTK

Ohodnoťte tento článek!