Polští lékaři budou v pátek stávkovat za vyšší platy

Polští lékaři a zdravotní sestry budou v pátek stávkovat za vyšší platy. Vláda premiéra Kazimierze Marcinkiewicze sice slibuje zvýšení mezd, ale až od příštího roku. Zdravotníci přitom chtějí dostat přidáno ještě letos. „V příštím roce budou čtyři miliardy zlotých určeny hlavně na růst mezd,“ ujišťoval zdravotníky premiér…

Varšava – Polští lékaři a zdravotní sestry budou v pátek stávkovat za vyšší platy. Vláda premiéra Kazimierze Marcinkiewicze sice slibuje zvýšení mezd, ale až od příštího roku. Zdravotníci přitom chtějí dostat přidáno ještě letos.

„V celém Polsku se v pátek uskuteční protest pracovníků ve zdravotnictví,“ řekl dnes novinářům šéf Hlavní lékařské rady Konstanty Radziwill. Lékaři by si podle něj měli vybrat jeden den dovolené. „Ti, kteří to například s ohledem na zdraví pacientů nebudou moci učinit, zvolí jinou formu protestu,“ dodal.

„V příštím roce budou čtyři miliardy zlotých (asi 30 miliard korun) určeny především na růst mezd,“ ujišťoval ve středu zdravotníky premiér Marcinkiewicz. Podle ministra zdravotnictví Zbigniewa Religy by platy lékařů a zdravotních sester měly od 1. ledna 2007 vzrůst o 30 procent. To ale představitelům zdravotníků nestačí a požadují zvýšení platů o 30 procent již letos a o dalších 100 procent v příštím roce.

Podle statistických údajů ministerstva zdravotnictví činí průměrná hrubá mzda polských pracovníků ve zdravotnictví 1600 zlotých (přibližně 12.000 korun). Průměrný plat v Polsku je přitom o třetinu vyšší. Polští lékaři vydělávají asi 1650 zlotých (zhruba 12.400 korun) a zdravotní sestry přibližně 1300 zlotých (asi 9800 korun) hrubého měsíčně. O něco lépe jsou na tom zdravotníci pracující v privátních nemocnicích a sanatoriích.

V Česku činila loni průměrná měsíční hrubá mzda pracovníků ve zdravotnictví asi 19.300 korun, lékaři přitom dostávali za svou práci v průměru 37.800 korun a sestry 18.300 korun. Průměrná hrubá mzda v České republice přitom tehdy dosahovala 18.800 korun měsíčně. V privátních nemocnicích a jiných zdravotnických zařízeních v Česku byly přitom platy nižší než ve státních a zřizovaných například obcemi nebo kraji.

Již od minulého týdne stávkují lékaři některých nemocnic na jihovýchodě Polska. V pondělí přitom v protestech přitvrdili a do nemocnic jsou přijímáni pouze pacienti v ohrožení života. Nefunguje také většina specializovaných lékařských pracovišť. Koncem března protestovali i lékaři v Lodži a okolí. Tam tehdy ordinace fungovaly podobně jako o svátcích a lékaři pomáhali pouze v nezbytných případech. Odloženy byly plánované operace a jiná vyšetření.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!