Polští lékaři stávkují, požadují vyšší platy

Polští lékaři a zdravotní sestry dnes stávkovali za vyšší platy. Ve většině nemocnic si vzali volno a přijímali pouze akutní případy. Zdravotní střediska pracovala jako o svátcích, plánované operace byly přeloženy na jiné termíny. Přibližně 1000 lékařů se také sešlo ve Varšavě na demonstraci před parlamentem…

Varšava –

„Dost bylo vykořisťování,“ skandoval dav, když za zvuku píšťalek a sirén dorazil k budově Sejmu, dolní komory zákonodárného sboru. Účastníci mítinku zpívali rovněž polskou hymnu. „Nenuťte nás k emigraci!“ hlásaly nápisy na transparentech. Vedle nich povlávaly prapory odborového hnutí Solidarita a černé smuteční vlajky.

Odboráři z jihopolských nemocnic k Sejmu přinesli pohřební věnec s nápisem „Sbohem, zdravotnictví“. Některé zdravotní sestry měly na hlavách bílé čepce. Lékaři před sídlem dolní parlamentní komory přečetli své požadavky – kromě zvýšení mezd se domáhají růstu státních výdajů na zdravotnictví ze současných čtyř na šest procent HDP a požadují rovněž vypracování komplexního programu nápravy zdravotnictví.

„Lékaři již nebudou déle čekat na zvýšení mezd,“ tvrdí šéf Hlavní lékařské rady Konstanty Radziwill. Ke stávce se podle něj zdravotníci odhodlali, protože jednání s vládou ztroskotala. „Rozumím požadavkům lékařů, protože vydělávají skutečně málo,“ řekl novinářům ministr zdravotnictví Zbigniew Religa.

Podle statistických údajů činí průměrná hrubá mzda polských pracovníků ve zdravotnictví 1600 zlotých (přibližně 12.000 korun). Průměrný plat v Polsku je přitom asi o třetinu vyšší. Polští lékaři vydělávají zhruba 1650 zlotých (asi 12.400 korun) a zdravotní sestry 1300 zlotých (asi 9800 korun) hrubého měsíčně.

V Česku činila loni průměrná měsíční hrubá mzda pracovníků ve zdravotnictví asi 19.300 korun, lékaři přitom dostávali za svou práci v průměru 37.800 korun a sestry 18.300 korun. Průměrná hrubá mzda v České republice tehdy dosahovala 18.800 korun měsíčně.

Polská vláda sice slibuje zvýšení mezd ve zdravotnictví, ale až od příštího roku. Od 1. ledna 2007 by měly platy polských lékařů a zdravotních sester vzrůst v průměru o 30 procent. To zdravotníkům nestačí a požadují zvýšení platů o 30 procent již letos a o dalších 100 procent v příštím roce. Podle ministra Religy ale na zvýšení platů již letos nejsou peníze.

„Chceme nejen vyšší platy, ale také to, aby lidé, pacienti, měli zajištěny důstojné podmínky v nemocnicích,“ řekl Arkadiusz Merkenburger, který na demonstraci do Varšavy přijel s kolegy z nemocnice v Čenstochové. Tam pracuje už 20 let jako anesteziolog. Po letité praxi prý vydělává 1700 zlotých (asi 12.750 korun) měsíčně. „Anesteziologové jsou přitom jakousi elitou, protože naše platy se před pár lety zvýšily,“ poznamenal.

„Chceme za svou poctivou práci poctivou odměnu. Nechceme, aby si lékaři museli vylepšovat příjmy úplatky od pacientů,“ řekl místopředseda Hlavní lékařské komory Andrzej Wlodarczyk. Den dovolené si podle něj dnes vybralo asi 75 procent polských lékařů.

Stávky zdravotníků se vůbec poprvé kupříkladu zúčastnili lékaři dětských oddělení nemocnic. Pracovníci onkologických klinik zase naopak operovali, protože jejich pacienti se často nacházejí v ohrožení života. Stejně jako lékaři na pohotovostech, kteří si rovněž nemohli dovolit přerušit práci, v ordinacích ale vyvěsili vlajky a letáky.

Pacienti většinou o stávce věděli dlouho dopředu a návštěvu nemocnic proto odložili na jindy. Lidé, kteří dnes přesto přišli k zavřeným zdravotnickým zařízením, měli pro akci pochopení. Obávají se ale toho, aby se jednodenní stávka neprodloužila. Ozývala se však také kritika. „Čekám už asi hodinu. Mám osmiměsíční dítě a nevím, co mu je. Lékař řekl, že je tady sám a nyní musí ošetřit objednané pacienty,“ postěžovala si Elžbieta Majewská, která zavítala do jedné z varšavských nemocnic.

Vyšších platů se domáhají rovněž lékaři na Slovensku. Ke zdravotníkům bratislavské nemocnice, kteří ve čtvrtek vstoupili do stávky, se postupně připojují zaměstnanci dalších nemocnic. Dnes se zapojila například zhruba polovina zaměstnanců prešovské nemocnice a většina lékařů a zdravotních sester z nemocnice v Nitře.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!