Poprask v Polsku kvůli „potratové lodi“

Velký rozruch vyvolal v Polsku příjezd nizozemské lodi, která má na palubě gynekologickou kliniku. Loď „přivítali“ v gdyňském přístavu demonstranti házením kamení a proti jejímu příjezdu se vyslovil i prezident Aleksander Kwaśniewski…

VARŠAVA –

Loď, která je majetkem nizozemské nadace Ženy na vlnách, připlula do Gdyně v noci na neděli. Kvůli bouřce a také kvůli protestům nemohla vjet do přístavu a musila zůstat na rejdě.

Cílem její cesty do Polska není provádět umělé přerušení těhotenství, ale upozornit na „špatné a absurdní“ polské zákonodárství v této oblasti.

Gdaňský arcibiskup Tadeusz Coglowski ovšem vyzval polské úřady, aby se postavily proti „pokusu zabíjet Poláky“.

Proti lodi jsou katolíci i prezident

Kwaśniewski v rozhlasové stanici Trojka řekl, že příjezd lodi „nastoluje problém právního a morálního charakteru“ a že „každý o tom může vynést svůj morální soud“. „Můj je naprosto negativní,“dodal.

Ultrakatolická formace Liga polských rodin vyzvala soudní úřady, aby zakázaly přistáni lodi v jakémkoli polském přístavu, zadržely posádku a loď zabavily. Sympatizanti ligy chtějí také fotografovat všechny ženy, které vstoupí na palubu lodi. Fotografie prý mají sloužit jako „důkaz v procesu kvůli porušení zákona proti potratům“.

„Nebudeme provádět umělé přerušení těhotenství, protože je to proti polským zákonům,“ řekla mluvčí Žen na vlnách Margaret Mooreová.

Polka Justyna Wlodarczyková, která se na projektu vyslání lodi do Polska rovněž podílela, řekla, že cíl operace je „upozornit na to, že polský protipotratový zákon je špatný, absurdní, lze ho snadno obejít a je často obcházen“.

Jeden z nejpřísnějších zákonů v Evropě

Polský zákon o umělém přerušení těhotenství je spolu s irským považován za nejrestriktivnější v Evropě. Umělé přerušení těhotenství do 12. týdne těhotenství je povoleno jen v případě znásilnění, incestu, ohrožení zdraví matky nebo nenapravitelné malformace plodu.

Polská levice, která je od roku 2001 u moci, se navzdory před olebním slibům nepokusila zákon změnit, aby si neznepřátelila katolickou církev.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!