Porodnice na Srí Lance je už v provozu

Česká porodnice na Srí Lance je už v provozu a nic nebrání tomu, aby začala plnit svůj účel. První novorozeně čekají lékaři každou chvíli. Uvedl to Jaromír Dolanský, šéf české společnosti Hand for help, která organizuje českou mobilní pediatrickou a gynekologickou jednotku v Galle na Srí Lance…

Jak Dolanský dodal, informace, že by měli čeští zdravotníci problémy s dodávkami materiálu, jsou už vývojem překonané.

„Informace, které se tady v Česku objevily, jsou týden staré. Dnes odletěla do Kolomba jako jištění další velká elektrocentrála a na místě jich už máme šest. Spolu s ní odletělo dalších sedm tun materiálu. Lékaři mají k dispozici už i porodnické křeslo, které dorazilo minulý týden,“ řekl Dolanský, který se dnes vrací opět na Srí Lanku.

Zprávy o údajných problémech, které provázejí českou mobilní pediatrickou jednotku na Srí Lance, znepokojily předsedu Senátu Přemysla Sobotku (ODS), který zřídil v Senátu konto na pomoc postiženým katastrofou.

Prostředky z tohoto účtu financují i pomoc na Srí Lance. Jednal o nich včera s Dolanským.

„Vše jsme si vysvětlili. Pan Dolanský mě ujistil, že spolupracují se srílanským ministerstvem zdravotnictví a naše pomoc je tam velmi pozitivně hodnocena. Vysvětlili jsme si zprávy o tom, že na místě nebylo vybavení,“ řekl Sobotka.

Podle Dolanského měli sice zpočátku potíže s dodávkami elektřiny a vody, ale i to se zlepšilo.

„Technická i organizační situace je náročná, protože v zemi postižené přírodní katastrofou státní i humanitární organizace soustavně bojují o udržení dodávek pitné i užitkové vody a elektřiny.

Díky výbavě českého týmu se nám podařilo zajistit nejstabilnější dodávku energií v Galle. Teď už se ale situace zlepšila,“ shrnul Dolanský. Podle něj tým porodníků Josefa Donáta pracuje i v terénu s pomocí mobilního ultrazvuku.

„Mnohé srílanské matky a otcové tak mohli vůbec poprvé vidět svoje budoucí dítě. Zdravotníci z této skupiny se účastní rovněž výjezdů do širokého okolí spolu s pediatry,“ upřesnil mluvčí společnosti Hand for help Martin Fryč.

Tým českých pediatrů a dalších lékařů ošetří denně v Galle a v postiženém území širokého pásu pobřeží 150 až 200 pacientů.

„Český tým začal pomáhat i v sirotčinci v Galle, kde jsou soustředěny děti od kojenců do předškolního věku,“ konstatoval Fryč.

Právo

Ohodnoťte tento článek!