Portugalský parlament schválil referendum o potratech

Portugalští voliči budou mít šanci v referendu rozhodnout o tom, zda v zemi přestanou být nelegální potraty. Vyplývá to ze středečního rozhodnutí portugalského parlamentu…

LISABON –

V současnosti jsou potraty v převážně katolickém Portugalsku povoleny jen za výjimečných okolností, například pokud je těhotenství důsledkem znásilnění či pokud by ženě způsobilo zdravotní problémy.

V referendu, jehož uspořádání dnes schválili portugalští zákonodárci, budou voliči odpovídat na otázku: Souhlasíte, aby potraty provedené v prvních deseti týdnech těhotenství se souhlasem ženy ve zdravotnickém zařízení nadále nebyly nelegální?

Zákon o lidovém hlasování nyní dostane prezident Jorge Sampaio, který stanoví datum jeho konání. Neočekává se ale, že by referendum bylo vypsáno do léta.

Vypsání referenda bylo iniciováno Socialistickou stranou, která má po vítězství v únorových parlamentních volbách v 230členném zákonodárném sboru většinu 121 křesel.

Socialistická strana usilovala o zmírnění potratových zákonů v Portugalsku

dlouhou dobu. Portugalsko uspořádalo referendum o potratech už v roce 1998,

ale hlasování bylo prohlášeno za neplatné, protože se ho nezúčastnil dostatečný počet občanů.

Aby se situace neopakovala, musí v referendu hlasovat více než 50 procent oprávněných voličů.

Socialisté tvrdí, že pokud se zákony nezmění, budou ženy nadále cestovat za potraty do zahraničí nebo podstupovat nelegální zákroky, které ohrožují jejich zdraví.

Úřady uvádějí, že každoročně je hospitalizováno na 10.000 žen s komplikacemi po

neodborně provedeném potratu.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!