Přejít na obsah

Před 205 lety se narodil autor Braillova písma

zpět
3.1.2014
Louis Braille, Braillovo písmo, slepota,
zvětšitLouis Braille, Braillovo písmo, slepota, Zdroj: wikimedia.org

Louis Braille, Braillovo písmo, slepota, | Zdroj: wikimedia.org

 

Již téměř dvě století mohou nevidomí díky němu "číst" knihy. Francouz Louis Braille, od jehož narození uplyne 4. ledna 205 let, byl sám od dětství po nehodě slepý.

Šestibodový plastický systém vymyslel již v 16 letech a změnil tak život milionům lidí, Braillovo písmo je totiž možné použít ve všech jazycích. Braille navíc vytvořil i kódy pro matematické symboly či hudební zápis.

Louis Braille se narodil v malé vesnici Coupvray u Paříže v rodině sedláře. Ve třech letech si ale sedlářským nožem poranil oko, do druhého oka se mu posléze dostala infekce a dva roky po nehodě byl už úplně slepý. Jako desetiletý nastoupil do pařížského Národního ústavu pro mladé slepce, kde se po dokončení studií kvůli svým mimořádným vědomostem stal pomocníkem učitele a později učitelem. Současně zastával též varhanické místo v blízkém kostele.

V roce 1825 navrhl první vzorky speciálního písma a konečnou formu mu dal v roce 1834. Jako základ k tomuto písmu, jež čtenář vnímá hmatem, Braille využil francouzský vojenský systém umožňující čtení za tmy. Vítězného tažení svého písma se však nedočkal, ve Francii bylo oficiálně uznáno až v roce 1854 - dva roky poté, co Braille 6. ledna 1852 krátce po 43. narozeninách zemřel v Paříži na tuberkulózu.


Klíčová slova

Autoři

ČTK

Komentovat článek: Před 205 lety se narodil autor Braillova písma

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné