Před 60 lety zemřel objevitel penicilinu Alexander Fleming

Alexander Fleming

Před 60 lety, 11. března 1955, zemřel sir Alexander Fleming, britský mikrobiolog, nositel Nobelovy ceny za objev penicilinu.

Fleming se narodil 6. srpna 1881 ve skotském Lochfieldu. Ve třinácti letech odjel za bratrem očním lékařem do Londýna, kde vystudoval polytechnickou vyšší školu a čtyři roky pracoval jako úředník u paroplavební společnosti. V roce 1901 se zapsal na lékařskou fakultu při nemocnici sv. Marie, kde pak strávil celý život. Stal se asistentem Almrotha Wrigta, průkopníka na poli očkování a imunologie.

Památný objev penicilinu se zrodil 3. září 1928, kdy se Fleming vrátil po dovolené do své laboratoře a při úklidu se rozhodl nevyhodit, nýbrž blíže prozkoumat pár zplesnivělých vzorků. Plíseň, jež zabíjela okolní mikroby, se stala základem objevu, který později začal zachraňovat lidské životy.

Profesor Fleming byl v roce 1943 zvolen členem Královské společnosti a o rok později mu byl udělen titul sir. Za svou práci obdržel mnohá vyznamenání a tituly, včetně Nobelovy ceny v roce 1945. V letech 1951 až 1954 působil také jako rektor Edinburské univerzity. Je pohřben v londýnské katedrále sv. Pavla.

Ohodnoťte tento článek!