Přes 4000 italských lékařů podezřelých z korupce

Italští lékaři čelí nebývalému skandálu. Tamní finanční policie předložila justici seznam 4713 lidí, kteří jsou podezřelé z podílu na systému korupce, kterou vybudovala italská odbočka britské firmy GlaxoSmithKline. Kvůli korupci a zločinnému spolčení stíhá finanční policie také stovku zaměstnanců GSK…

ŘÍM – Italská finanční policie předložila justici seznam 4713 osob, z toho 4440 lékařů, které jsou podezřelé z podílu na systému korupce, jejž vybudovala italská

odbočka britské farmaceutické firmy GlaxoSmithKline (GSK). Kvůli korupci a zločinnému spolčení stíhá finanční policie také stovku zaměstnanců GSK.

Farmaceutický podnik je podezírán, že lékařům nabízel různé dary, včetně zájezdů, aby je ovlivnil při volbě předpisovaných léků.

Část italských lékařů jsou státní zaměstnanci, a úřady tudíž mohou dospět k závěru, že byly poškozeny státní finance předpisováním dražších léků, které ale mají stejnou účinnost jako levnější. Vyšetřování začalo před dvěma lety.

Ze spolčení je obviněno 2579 všeobecných lékařů a 62 zaměstnanců Glaxo. 1738 odborných lékařů a 138 zaměstnanců je obviněno, že nabízelo nebo přijalo odměny nebo výhody, aby dávali přednost výrobkům britského farmaceutického gigantu.

Dalších 196 osob, z toho 63 odborných lékařů a lékárníků v nemocnicích, je obviněno z korupce. Do případu je zapleteno na šedesát významných onkologů, mezi nimiž jsou i ředitelé klinik. 74 zaměstnanců britské firmy, mezi nimiž jsou i vedoucí pracovníci, je rovněž obviněno ze zločinného spolčení.

V Itálii není do podobných případů zapletena jen tato britská společnost. Jiné farmaceutické firmy pořádaly na karibských ostrovech takzvané vědecké kongresy, na které zvaly italské lékaře.

DÁLE ČTĚTE:
Dárek od firmy by neměl být dražší než 200 Kč

V Itálii se nyní diskutuje o cenách, které tyto firmy v Itálii nasadily ke škodě nemocných a státem hrazené lékařské péče.

Náklady na léky vzrostly v Itálii v březnu meziročně o 16 procent a ceny léků, které lékaři předpisují, jsou mnohem vyšší než třeba ve Francii, uvedla v úterý rozhlasová stanice RadioSole24Ore.

Glaxo podle vyšetřovatelů investovala v letech 1999 až 2002 do „činnosti na podporu prodeje“ přes 228 milionů eur. Finanční policie vyšetřuje 134 zdravotnických zařízení a nemocnic v 94 městech Itálie.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!