Prezervativy jsou nejúčinnější

Prezervativy jsou stále nejúčinnějším prostředkem v boji proti šíření viru HIV, způsobujícího AIDS, a kapavce. Přesto ale chybí dostatek důkazů, že jsou stejně účinné i v případě dalších pohlavně přenosných nemocí (PPN). Informovala o tom včera agentura AP s odvoláním na studii ministerstva zdravotnictví USA. Ativisté v boji proti AIDS ve čtvrtek zprávu rozšířili s tím, že vláda prezidenta George Bushe ji použije k propagaci sexuální abstinence…

WASHINGTON – Aktivisté ovšem upozorňují, že výzvy k abstinenci nejsou při předcházení PPN tak efektivní jako podpora používání zábranné antikoncepce typu prezervativu.

„Faktem zůstává, že mladí lidé provozují sex. Proto jim musí být zpřístupněny přesné informace o kondomech,“ zdůraznil mluvčí washingtonské Whitmanovy-Walkerovy kliniky, která pomáhá především lidem nakaženým virem HIV.

Tvůrci zprávy zkoumali desítky studií o viru HIV, kapavce, syfilidě, vyrážkách na genitáliích a dalších pohlavně přenosných nemocech. Výzkumníci především hledali odpověď na otázku, jak účinné je použití latexového prezervativu při prevenci těchto nemocí během pohlavního styku. „Zveřejněné údaje ukazují, že účinnost pánských kondomů je největší v případě HIV,“ uvádí se v dokumentu.

Podle zprávy každý pátý dospělý Američan trpí některou pohlavně přenosnou nemocí a každý rok je registrováno zhruba 15 miliónů nových onemocnění.

hit, Severočeské noviny, 21.7.2001

Ohodnoťte tento článek!