Přípravy na olympiádu v Riu zastiňují obavy z viru zika

mikroskop, výzkum, virus

V měsících před začátkem olympiády fanoušci obvykle dokončují své cestovní plány a sportovci stupňují úsilí směřující k zisku medailí. V letošním roce však pouhých pár týdnů před zahájením letních olympijských her v brazilském Riu de Janeiro se zdá, že všichni mají v hlavě jinou věc – virus zika, píše týdeník Newsweek.

Nejvíce onemocnění virem zika bylo zaznamenáno právě v Brazílii. Nákaza se následně rozšířila i do dalších zemí Jižní a Střední Ameriky a postupně se stala globální zdravotní hrozbou. Americké Středisko pro kontrolu nemocí a prevenci (CDC) má na seznamu už 60 zemí, kde cestovatelé mají dbát zvýšené opatrnosti v souvislosti s virem, který přenášejí komáři a který podle lékařů může zapříčinit u plodu nedostatečný vývin mozku, takzvanou mikrocefalii. Spojován je také se vzácným Guillain-Barrého syndromem, který se projevuje obrnou svalstva.

Zdá se být tedy pochopitelné, že letošní olympiáda je očekávána s jistými obavami. Středisko pro kontrolu nemocí a prevenci se ale minulý týden snažilo strach veřejnosti rozptýlit. Ve své zprávě uvádí, že olympijské hry s největší pravděpodobností nezpůsobí celosvětové rozšíření viru zika. Očekává se, že Brazílii v době olympiády navštíví asi 500.000 lidí, což je pouhé jedno procento všech cestujících do regionů zasažených virem zika ve světě. CDC předpokládá, že pouze devatenácti z 200 účastnických zemí hrozí, že bude virus zika do nich z olympijských her zavlečen.

Má na to vliv řada faktorů, včetně toho, zda již dříve došlo k lokálním přenosům nákazy virem v těchto zemích a zda jsou klimatické podmínky těchto zemí příznivé pro komáry druhu Aedes aegypti, kteří virus šíří.

Světová zdravotnická organizace (WHO) vytrvale opakuje, že není důvod omezit cesty do Brazílie a obchodování s touto zemí. Experti kromě jiného zdůrazňují, že srpen a září jsou v Brazílii zimní měsíce, kdy je počasí chladnější a sušší, což znamená výrazné snížení počtu komárů. CDC radí sportovním fanouškům, aby dbali základních preventivních opatření, mezi něž patří kupříkladu používání repelentu. Těhotné ženy by si cestu na olympiádu měly pečlivě rozmyslet, dodává WHO.

Preventivní opatření budou patrná již na slavnostním zahájení her. Řada zemí totiž oznámila, že jejich sportovci budou mít na sobě oblečení, které je speciálně navržené s ohledem na virus zika. Týmy Kanady a Jižní Koreje plánují volnočasové kolekce s dlouhými rukávy a kalhotami. Jihokorejský olympijský výbor dodal, že oděvy budou napuštěny prostředkem, který odpuzuje hmyz.

Hrozba nákazy virem zika také přiměla účastnické země, aby rozšířily své lékařské týmy. Američané s sebou budou mít například tři specialisty na nakažlivé nemoci. „Co se týče sportovních zranění, v tom jsme skutečně dobří, ale když dojde na infekční choroby, obracíme se na CDC,“ uvedl hlavní lékařský představitel amerického olympijského týmu Bill Moreau. Přesto však stále větší počet sportovců svou účast na olympiádě odříká.

Do Ria de Janeiro odjede také skupina vědců, která hodlá olympiády využít k dalšímu studování viru ziku. Chtějí zkoumat jeho dlouhodobé dopady na reprodukci a využít k tomu olympijské sportovce, trenéry a další členy amerického olympijského výboru, jakož i manželky sportovců.

Dětská lékařka Carrie Byingtonová, která se specializuje na nakažlivé nemoci na Utažské univerzitě, řekla, že by studie lékařů mohla pomoci určit, jak dlouho je člověk nakažený virem zika infekční nebo jaká je pravděpodobnost přenosu z člověka na člověka.

Do výzkumu se má zapojit 2000 lidí, kteří před nástupem do letadla vyplní dotazník a poskytnou krevní vzorky. Totéž provedou, až se z Brazílie vrátí. Testovaní jedinci budou po návratu rovněž požádáni, aby v průběhu šesti měsíců po olympiádě odevzdávali vzorky dalších tělních tekutin, jako jsou sliny, sperma, vaginální sekret a mateřské mléko ke sledování, jak dlouho zůstává virus aktivní. Sledovány budou také čerstvě narozené děti, jestli se u nich neobjeví vrozené vady, které se většinou objevují u dětí vystavených viru v děloze.

Ohodnoťte tento článek!