Prodej falešných léků: WHO a farmaceutické firmy se navzájem obviňují

Světová zdravotnická organizace a farmaceutické firmy nezvládají boj proti prodeji padělaných léků v rozvojových zemí. Neumí spolu efektivně komunikovat. WHO obviňuje farmaceutické giganty z toho, že ji informace o falešných lécích nesděluje. Firmy poukazují na to, že zdravotnická organizace přihlíží činnosti některých podezřelých společností…

Světová zdravotnická organizace (WHO) a farmaceutické firmy nezvládají boj proti prodeji padělaných léků v rozvojových zemí. Neumí spolu efektivně komunikovat.

Světová zdravotnická organizace obviňuje farmaceutické giganty z toho, že ji informace o falešných lécích nesděluje.

Orgán pro bezpečný prodej léků – Pharameutical Security Institute má k dispozici podrobné informace o tom, jak k padělkům léků dochází.

Doktor Lembit Rago, který ve WHO dohlíží na kvalitou léků, se k těmto informacím nemůže dostat.

„Firmy s námi mluví o problému v obecné rovině,“ uvedl Rago v pořadu File on 4 britské stanice BBC. „O konkrétních věcech se ale bavit nechtějí. Dosud naše rozhovory neměly žádný větší dopad.“

V ženevské centrále WHO přitom pracuje pouze jeden člověk, který má tuto agendu na starosti.

Firmy: je to citlivá věc

Doktor Harvey Bale, který zastupuje farmaceutické firmy, říká, že sdílet tento typ informací s jakoukoliv mezinárodní institucí, je vždycky velmi citlivá věc.

„Pokud se WHO rozhodne dát problému padělaných léků vysokou prioritu, pak určitě vznikne prostor pro spolupráci a sdílení informací,“ řekl Bale. „Určitě ale žádná firma nebude sdělovat informace o probíhajícím šetření, kde a kým k padělání dochází.“

ZDROJ:
Lethal trade in fake drugs

WHO na druhou stranu přihlíží činnosti některých výrobců či distributorů laciných látek, které jsou prodávány v rozvojových zemích a jsou považovány za podezřelé. V tomto ohledu kritizovala zdravotnickou organizaci řada farmaceutických firem po celém světě.

Mezi těmito společnostmi je například čínský konglomerát výrobců chemických látek, který v Nigerii nesmí obchodovat, protože tam prodával padělané léky.

Tato společnost je nevíc podezřelá z toho, že byla zapojena do kauzy prodeje otráveného glycerinu na Haiti. Látka, která byla prodávána jako analgetikum, usmrtila přes osmdesát dětí. Jejich rodiny se snaží věc řešit soudní cestou. Zatím ale nikdo nebyl v této věci stíhán.

(ivb), www.Zdravi.Euro.cz

Ohodnoťte tento článek!