Provozní zisk firmy Bayer stoupl o 44 procent

Vysoký zisk agrochemické, polymerové a chemické divize vyrovnal propad zisku farmaceutické divize, který způsobila konkurence levnějších generických léků. Firma také koupila divizi volně prodejných léků firmy Roche a vede jednání o prodeji své divize krevních produktů…

FRANKFURT – Německá chemická a farmaceutická společnost Bayer AG zaznamenala v druhém čtvrtletí letošního roku růst zisku o 44 procent díky silnému výkonu agrochemické, chemické a polymerové divize. Zisk před zdaněním, úroky a mimořádnými položkami stoupl na 660 milionů eur z loňských srovnatelných 552 milionů eur, vyplývá z úterního prohlášení.

Čistý zisk činil stejně jako ve druhém čtvrtletí minulého roku 128 milionů eur. Analytici však čekali zisk až 182 milionů eur. Za nízkými výsledky stály odpisy spojené s akvizicí části americké chemické firmy Lyondell's v roce 2000. Tržby společnosti se zvýšily o 4,5 procenta na 7,58 miliardy eur.

Vysoký zisk agrochemické, polymerové a chemické divize vyrovnal propad zisku farmaceutické divize. Pokles farmaceutické divize způsobila konkurence levnějších generických léků, tedy kopií léků, kterým vypršela patentová ochrana. Konkurence postihla hlavně prodej antibiotik Cipro, který se snížil o 54 procent na 202 milionů eur.

V několika minulých měsících Bayer oddělil část svých chemických a polymerových aktivit, které se na celkových tržbách firmy podílely pětinou, do nové firmy Lanxess. Firma také koupila divizi volně prodejných léků firmy Roche a vede jednání o prodeji své divize krevních produktů.

Bayer očekává růst provozního zisku bez zahrnutí mimořádných položek také v druhé polovině letošního roku. Zisk před zdaněním, odpisy a úroky se za celý letošní rok má zvýšit o deset procent, napsala agentura Reuters.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!