Průměrný věk alkoholiků na Slovensku se prudce snižuje

Zatímco v minulosti byl typickým pacientem v největší protialkoholní léčebně na Slovensku muž v průměrném věku 45 až 50 let, poslední dobou se věková hranice závislých na alkoholu, který je na Slovensku stále drogou číslo jedna, posouvá nebezpečně nízko…

PREDNÁ HORA (Slovensko) – Slovenští experti na léčbu závislostí bubnují na poplach.

Dnes není ničím výjimečným potkat notorického alkoholika ve věku 18 až 22 let, řekla primářka Odborného léčebného ústavu psychiatrického na Přední hoře na středním Slovensku Mária Martinove.

„Mladí lidé se dnes už v pubertálním věku zpíjejí do němoty, nebo propadají drogám,“ řekla dále lékařka. Za varovné přitom označila, že stále více propadají alkoholu nejen mladí muži, ale také dívky.

Jednu z možných příčin růstu počtu závislých experti vidí v nynější době, která je velmi náročná. „Poruchami osobnosti, které jsme v minulosti označovali za neurotické, trpí především lidé, kteří jsou plni trémy a stresů, nezvládají kontakty, komunikaci, trpí úzkostmi a panickými stavy,“ dodává Mária Martinove.

Tito lidé podle ní mají sice spíš tendenci být o samotě, anebo pokud se na někoho napojí, tak za ně řeší problémy partner. „Ale když zůstanou o samotě a zjistí, že jim alkohol nebo drogy pomáhají, tak je tam velká pravděpodobnost vzniku závislostí,“ upozornila lékařka s tím, že tento trend je patrný zejména u žen.

„Konzumace alkoholu, ale také jiných drog u žen výrazně stoupá. Alarmující a nová je jakási snaha být si rovni mezi dívkami a chlapci. A to je ten fenomén diskoték, kde se i děvčata zpíjejí do němoty, anebo 'fetují'. To tu předtím nebylo,“

upozornila Martinove.

Novým fenoménem jsou podle odborníků z ústavu, který se jako jediný na Slovensku specializuje výhradně na léčbu závislostí, také takzvané nelátkové závislosti. Jde o gambling neboli závislost na hazardních hrách. V poslední době se na Přední hoře objevují i lidé závislí na hraní počítačových her, na internetu a na mobilních telefonech. „Zatím jich není mnoho a jde zejména o muže, kteří navštěvují naše zařízení ambulantně,“ řekla k tomu lékařka Viera Fábryová.

Léčebný ústav s kapacitou 200 lůžek, sídlí v krásném prostředí někdejšího zámku rodu Coburgů a o klienty nemá nouzi. V loňském roce například přijali 863 pacientů. O rok předtím to bylo až 901 lidí. Průměrná délka jejich léčby přitom dosáhla téměř 60 dní.

Podobný trend je možno pozorovat i v Česku. Podle primáře oddělení závislostí bohnické psychiatrické léčebny Karla Nešpora se opakované opíjení i u českých dospívajících objevuje mnohem častěji než dříve. „Téměř každý osmý šestnáctiletý byl v minulém roce podle mezinárodní studie ESPAD třikrát do měsíce opilý, což je dost alarmující,“ řekl ČTK Nešpor. Mladiství se podle něj objevují i v protialkoholních léčebnách, ale zatím je to jen zlomek pacientů.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!