První oběť Creutzfeld-Jakobovy nemoci v Itálii

Mladá žena, která zemřela ve středu v milánské nemocnici, se stala první obětí nové formy Creutzfeld-Jakobovy nemoci (CJD) v Itálii. Žena zemřela v důsledku dechové krize, která je typická pro konečnou fázi onemocnění…

MILÁNO (Itálie) – jež je lidskou obdobou nemoci šílených krav (BSE). Pacientka byla hospitalizována v Miláně po dobu několika měsíců. Na zdejší specializované pracoviště byla převezena z Palerma, kde u ní byla CJD v únoru loňského roku diagnostikována.

Cestu, jakou se zemřelá nakazila, nebylo možné stoprocentně stanovit. Prokázalo se nicméně, že pacientka před tím pobývala dva týdny ve Francii v oblasti, kde byl zaznamenán výskyt BSE.

Výskyt takzvané variantní CJD, tedy degenerativního mozkového onemocnění končícího většinou smrtí, je poměrně vzácný. podle údajů Světové zdravotnické organizace (WHO) bylo do poloviny roku 2003 prokázaných či pravděpodobných případů nejvíce v Británii – 129 od první diagnózy choroby v březnu 1996. Dalších šest nahlásila Francie, jeden Irsko, Kanada a Spojené státy; pět z nich (tři z Francie, jeden z Kanady a USA) se pravděpodobně nakazilo v Británii, kde žili během epidemie BSE.

Česká republika zůstává zemí, kde se nová forma CJD dosud nevyskytla. U žádného z dosud prověřovaných podezřelých případů se souvislost s BSE neprokázala.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!