První soukromá dětská klinika nadzdvihla Švédy

Titulní obrázek

O pořádný rozruch mezi švédskými politiky, médii a veřejností se postarala malebná budova s historickou dřevěnou fasádou ve stockholmské čtvrti Östermalen. Od pondělka v ní sídlí první soukromá dětská klinika v zemi. Za částky v hotovosti nebo po uzavření privátního pojištění si v ní rodiče budou moci koupit lékařskou péči pro potomky…

Kritici ji považují za elitářskou, stoupenci za budíček veřejnému zdravotnictví

Mnozí Švédové ji považují za nepřístojnou nabídku ve společnosti, která na klíčové slovo povýšila rovnost. Jedna iniciativa shromáždila sedm tisíc podpisů proti „nemocnici pro bohaté“.

Politici z levicového i konzervativního tábora dali najevo nesouhlas. Sociální demokrat Dag Larsson nazval zahájení provozu za „neslýchaně skličující“ a varoval: „Zničí solidaritu mezi lidmi“. Pro Brigittu Rydbergovou z liberální Lidové strany projekt představuje „nebezpečnou cestu“.

List Dagens Nyheter připomněl, že řada klinik, především kardiochirurgie a úrazová chirurgie ve Stockholmu, se těší pověsti absolutní světové špičky. „Jinak to ale vypadá s běžnými onemocněními, třeba chřipkou nebo angínou. Nachlazené děti v horečce čekají dlouhé hodiny u všeobecného lékaře. Pro návštěvu u dětského specialisty potřebují jeho doporučení, termín na stejný den bývá výjimkou“, podotkl list.

„Prohlídka u nás bude stát v přepočtu 150 eur (3640 Kč)“, vysvětlil listu Süddeutsche Zeitung Peter Wasmuth, šéf soukromé kliniky nazvané Martina. Kromě toho jeho nemocnice bude spolupracovat s pojišťovnou, kde si rodiče budou moci připlatit dodatečných 15-32 eur měsíčně. Wasmuth slibuje rychlé a kvalitní služby bez front. Budou se týkat běžných onemocnění a úrazů, vše složitější přenechá Martina státu.

Lars Gustafsson, dětský lékař a publicista, se obává, že pokud se soukromé financování rozšíří, lidé s vyššími příjmy nebudou chtít platit daně pro veřejný systém: „Najít si triky, jak erár obejít, pro ně bude maličkost“.

Zákaz privátní dětské medicíny Gustafsson – na rozdíl od jiných kritiků – nežádá. „Ať si klidně dělají svou práci“, připouští, „snad zapůsobí jako budíček“. Za mnohem závažnější považuje nedostatky ve veřejném zdravotnictví. Bez nich by klinika Martina lákala zákazníky marně.

*

Jak funguje péče o zdraví * Ve Švédsku sice působí soukromé ordinace a nemocnice pro dospělé, avšak jako součást veřejného zdravotnického systému, téměř stoprocentně financovaného z daní. * U lékaře pacient uvede osobní číslo registrované na finančním úřadě. * Dospělí platí drobné částky za recepty v lékárnách a při některých ošetřeních, * Pro děti zůstává návštěva lékaře zdarma.

Vladimír Plesník, Právo

**

Ohodnoťte tento článek!