První vakcína proti malárii by mohla být schválena letos v říjnu

malárie

Závěrečné kolo testování vakcíny proti malárii ukázalo, že látka poskytuje částečnou ochranu proti nákaze nemocí až po dobu čtyř let. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž to představuje naději pro miliony lidí převážně v afrických zemích. S očkováním v terénu by se mohlo údajně začít už letos v říjnu.

Přípravek britské společnosti GlaxoSmithKline by se mohl stát vůbec první vakcínou proti parazitické chorobě přenášené komářím štípnutím, která ročně zabije více než 600.000 lidí, většinou afrických dětí mladších pěti let. Vědci na očkovací látce pod názvem RTS,S pracovali více než 30 let.

Testy prokázaly, že očkování touto látkou snižuje pravděpodobnost nákazy malárií u dětí ve věku od pěti do 17 měsíců asi o polovinu. U dětí mezi šesti až 12 týdny jsou však výsledky mnohem horší, riziko se podáním látky sníží jen o 27 procent. V těle látka po podání působí asi ještě čtyři roky, i když postupem času ztrácí na účinnosti.

I přes určité zklamání, považují vědci aplikaci RTS,S za přínosnou, neboť by mohla zabránit až několika milionům nákaz ročně. V roce 2013 se podle odhadů malárií nakazilo celkem 198 milionů lidí, většinou v subsaharské Africe.

Pokud používání látky schválí Evropská léková agentura (EMA) a následně ji doporučí i Světová zdravotnická organizace (WHO) mohla by se dostat do oběhu už letos v říjnu. I tak se ale podle odborníků stane jen jednou z mnoha zbraní v boji proti malárii. Nadále bude potřeba distribuovat také lůžkové sítě napuštěné insekticidy, rychlé diagnostické testy a antimalarika.

Ohodnoťte tento článek!