Ptačí chřipka v Německu a Rakousku, zřejmě také v Maďarsku

Ptačí chřipka definitivně pronikla i do střední Evropy. V Německu a Rakousku
včera místní odborníci její výskyt prakticky potvrdili, onemocnění se zřejmě vyskytlo i v Maďarsku. Německo i Rakousko ještě čekají na oficiální výsledky testů v laboratořích EU …

ve Velké Británii, autoritativní instituty v obou zemích však již oznámily, že uhynulé labutě, nalezené v minulých dnech ve Štýrsku respektive na Rujaně, byly skutečně nakaženy nebezpečným virem H5N1.

Evropská komise dnes s odvoláním na maďarské úřady oznámila, že ptačí chřipka se vyskytla i u tří uhynulých labutí nalezených na jihu Maďarska. Bez ohledu na výsledky dalších testů Maďarsko automaticky podniklo příslušná preventivní opatření, spočívající ve vytyčení několikakilometrových ochranných zón okolo místa nálezu uhynulých ptáků, kde drůbež musí být zavřena pod střechu a její přeprava je zakázána.

Institut Roberta Kocha v Berlíně, nejvýznamnější německé epidemiologické pracoviště, považuje výskyt ptačí chřipky na území Německa za potvrzený. Oznámil to dnes ráno v německé televizi ředitel institutu Reinhard Kurth. „Jako odborníci o tom již nepochybujeme. Ptačí chřipka se definitivně dostala i do Německa,“ řekl Kurth.

Podobně rakouský Institut výzkumu veterinární medicíny v Mödlingu dnes oznámil, že dvě uhynulé labutě nalezené v pondělí v Mellachu poblíž Štýrského Hradce byly nakaženy virem H5N1.Zároveň oznámil, že nákaza byla zjištěna i u třetí labutě nalezené na stejném místě.

Odborníci i politici v obou zemích však současně varují před přehnanými reakcemi. „V prvé řadě je třeba zachovat klid a nepodlehnout panice. K tomu není žádný důvod,“ zdůraznil Kurth.

Němečtí experti opakovaně připomínají, že ptačí chřipka je veterinární onemocnění, které za normálních okolností člověka neohrožuje. Rovněž rakouská ministryně zdravotnictví Maria Rauchová-Kallatová poukázala na to, že „neexistuje žádné bezprostřední nebezpečí pro obyvatelstvo a tudíž ani důvod k jakékoli panice“.

Ujistila, že dosud přijatá opatření jsou dostatečná a není zatím důvod je dále zpřísňovat. Stejně tak není důvod jakkoli omezovat spotřebu domácí drůbeže nebo vajec.

Evropská komise dnes rozšířila svůj zákaz na dovoz nezpracovaného peří do Evropské unie. Embargo se tak nyní týká všech zemí mimo EU a bude platit nejméně do konce července. Komise chce v obavě ze šíření ptačí chřipky rovněž zvýšit sledování ptactva v EU.

Na výskyt ptačí chřipky na severu Německa okamžitě reagovaly úřady v nedaleké Skandinávii. Ministerstva zdravotnictví ve Švédsku a Norsku zakázala s okamžitou platností chov drůbeže pod širým nebem. Obdobné naléhavé doporučení (fakticky se rovná zákazu, který ale z právního hlediska nelze přímo vyhlásit) vydalo i dánské ministerstvo.

Nové opatření vyhlásily i české úřady. Státní veterinární správa rozhodla, že Česko zakáže výstavy a trhy drůbeže a ptáků již od úterý 21. února místo původně stanoveného termínu 1. března, řekl včera mluvčí SVS Josef Duben. Zákaz svodů zvířat je jedním z mimořádných opatření, která vzešla z úterního jednání Ústřední nákazové komise.

Již v úterý zkonfiskovala italská policie přes 80.000 kuřat a 7000 vajec na několika farmách v jižní Itálii, které nedodržovaly zdravotní normy. Italský ministr zdravotnictví Francesco Storace oznámil, že konfiskace se uskutečnily od víkendu, kdy byl u mrtvých labutí nalezených na Sicílii, v Kalábrii a Puglii zjištěn smrtící virus H5N1.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!