Radikálové zabili v Nigérii 12 lidí podílejících se na očkování

oko, jehla, očkování, vacína, vakcinace

Islámští radikálové zabili na severu Nigérie 12 lidí podílejících se na očkování proti obrně. Oznámila to agentura AP. Agentury AFP a Reuters hovoří o devíti mrtvých zdravotnících. Podobné případy jsou známy z Pákistánu a Afghánistánu, kde je obrna nadále endemickou chorobou, stejně jako v Nigérii.

Svědci, jež citovala AP, dva páteční útoky ve městě Kano připisují radikální islámské sektě Boko Haram, která působí na severu Nigérie a usiluje o vytvoření islámského státu.

V Kanu zaútočili ozbrojenci na dvou různých místech, kam přijeli v autech a začali střílet na lidi v očkovacích centrech.

Důvodem útoků je stejně jako v Asii přesvědčení radikálů, že očkovací látka byla zneužita ke spiknutí proti muslimům a obsahuje sterilizační přípravky. Děti jsou po nich údajně neplodné.

V Pákistánu a v Afghánistánu je proti očkování mnoho rodičů, kteří jsou ovlivněni případem pákistánského lékaře Šakíla Afridiho. Ten zorganizoval v Pákistánu falešný očkovací program, aby pomohl americké Ústřední zpravodajské službě (CIA) vystopovat a zabít šéfa teroristické sítě Al-Káida Usámu bin Ládina, který se ukrýval ve městě Abbottábád.

Obrna byla vymýcena ve většině zemí světa, v Pákistánu se jí ale loni nakazilo podle OSN 56 dětí, v předchozím roce bylo zaznamenáno 190 případů nákazy.

Ohodnoťte tento článek!