Rady v péči o umírající jsou na prvním českém portálu o umírání

Umírání a důstojný odchod ze života jsou tématem v Česku zcela ojedinělého portálu. Pomoc, radu a útěchu zde najdou lidé, kteří vědí, že brzy zemřou, nebo pečují o umírajícího člena své rodiny, stejně jako lékaři, zdravotní sestry či sociální pracovníci, kteří umírajícím a jejich rodinám pomáhají…

„Naším cílem je, aby se lidé dozvěděli a odvážili se hovořit o tom, že člověk umírá, že to není jednoduché a že se dá pomoci, aby umíral tak, aby nebyl nešťastný, netrpěl bolestí a nebyl sám,“ řekla ČTK šéfredaktorka portálu Jindřiška Prokopová.

Připomněla debaty, zda právě toto slovo má být v adrese webových stránek. „My si myslíme, že má. Nejde obcházet situaci, která každého z nás potká,“ řekla při dnešním slavnostním představení portálu šéfredaktorka a nabídla hostům cukrářské rakvičky, věnečky a čokoládový dort v podobě katafalku.

„Smrt patří k životu a patří k němu i rakvičky,“ poznamenala. Na portálu je také místo pro diskusi o tom, jaké je umírání v Česku. Podle průzkumu o nevyléčitelně nemocných a umírajících z let 2003 až 2004 umírají tři čtvrtiny lidí v nemocnici nebo léčebně, 80 procent si přitom přeje umírat doma mezi svými blízkými.

Velká část jich trpí zbytečně bolestí, podání účinných opiátů brání předsudky. Na komunikaci s umírajícím a jeho rodinou se necítí být připraveno 90 procent mladých lékařů.

Webové stránky jsou projektem domácího hospice Cesta domů, finančně je podpořila Evropská unie z programu Phare. Podle tvůrce portálu Vojtěcha Kozlíka trvala příprava půl roku, portál má široký záběr, od pečujících odborníků po pozůstalé.

„Snažili jsme se nebýt příliš odborní a vyjít uživatelům vstříc. Jsme si vědomi, že jsou většinou starší, aby se na stránkách vyznali,“ řekl. V orientaci pomůže také mapa stránek.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!